15 Temmuz Şehitlerimiz 3

15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişiminde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca şehit edilen kardeşlerimizin isimleri memleketleri görevleri ve gözyaşlarına boğan hikayeleriyle haberimizde...

15 Temmuz Şehitlerimiz 3
  • 15 Temmuz 2019, Pazartesi 12:06

152 / 249

30 yaşındaki Mehmet Şengül, Makine Mühendisiydi. Başkent Ankara’da yaşıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı  Erdoğan’ın, “Sokağa çıkın, hainlere karşı direnin” çağrısı sonrası Ankara sokaklarına  indi. O saatlerde hain darbecilerin işgali altındaki Genelkurmay Başkanlığı önüne kadar geldi, direnişe katıldı. Darbecilerin, gasp ettikleri savaş uçakları, helikopter, tank ve otomatik silahlarla yaptıkları saldırıda şehit oldu. Şehit Mehmet Şengül, Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen cenaze töreni sonrası Karşıyaka mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.   

153 / 249

31 yaşındaki Mehmet Şevket Uzun, özel harekat polisiydi. Evliydi ve 4 yaşında Ahmet Talha adında bir oğlu vardı. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyunca görev başı yaptı. İstinye’deki Borsa İstanbul’u işgal eden darbecilere karşı mücadele etti. Sürücü koltuğundaki Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı(TOMA) ile darbecilere engel olmak isteyince, darbeciler tarafından hedef alınarak vuruldu, olay yerinde şehit düştü. Onun şehit düştüğü sırada darbeci binbaşının, “Ateş etmekten çekinmeyin” sözleri duyuluyordu. Şehit Mehmet Şevki Uzun, memleketi Elazığ’ın Ağın ilçesine bağlı Bahadırlar köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

154 / 249

Emekli Astsubay Mesut Uca, 1960 yılında Ankara’da doğdu. Uzun yıllar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalıştıktan sonra emekli oldu. Ayakkabı imalatçılığı yapan Mesut Uca, 56 yaşına rağmen darbe girişimi gecesi direnmek üzere sokağa çıktı. Mesut Uca, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı’nı işgale eden darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. 56 yaşındaki Mesut Uca, evli ve 4 çocuk babasıydı. Şehit Mesut Uca, 15 Temmuz’da şehit olan 9 kahramanla birlikte yan yana Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.  

155 / 249

33 yaşındaki Mesut Yağan başkent Ankara’da esnaflık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla bir an bile tereddüt etmeden eşini, kardeşini ve babasını alıp sokaklara çıktı,  hain darbecilere karşı mücadele etti. Darbecilerin işgali altındaki Genelkurmay Başkanlığı’nı savunmaya çalıştı. Saatlerce süren çatışmada Genelkurmay önündeki ilk şehitlerden biri oldu. Şehidin babası, “Bu vatanı onlara teslim etmedik” dedi. Şehit Mesut Yağan, Ankara’daki törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.Yağan, geride ise gözü yaşlı bir eş bıraktı. 

156 / 249

49 yaşındaki Mete Sertbaş, Acıbadem Mahallesi Muhtarı’ydı.Evli ve 2 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi İstanbul Acıbadem’deki Türk Telekom binasını basmaya çalışan hain darbecilere karşı halkla birlikte direndi. Yüzbaşı rütbeli bir darbecinin kameralar önünde onu sırtından vurmasıyla kaldırımda şehit düştü. Hain darbeci yüzbaşı ise, özel harekat polisleriyle girdiği çatışmada öldürüldü. Başbakan Binali Yıldırım’la da akrabalığı olan muhtar Mete Sertbaş, aslen Erzincan Refahiye’liydi. İki dönemdir Acıbadem Mahalle Muhtarlığı yapan Sertbaş'ın en büyük hayali, Acıbadem'e park ve bir kültür merkezi yaptırmaktı. 

157 / 249

Ankaralı Mucip Arıgan, daha 6 ay önce kanseri yenmiş, hayatında yeni bir sayfa açmıştı. Ta ki 15 Temmuz gecesine kadar...  Arıgan, darbe girişimini duyar duymaz Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı önüne gitti. Oradan annesini aradı ve “Burada insanları eziyorlar tanklarla, helikopter ateş açıyor” dedi. Anne Arıgan o acı anı anlattı, “Telefonda, bir ara şehadet getirdi, sonra telefon kesildi. Vurulduğunu anladım.” diye konuştu.  Arıgan’ın ailesi olay sonrası günlerce hastaneleri gezdi, çocuklarını bulabilmek ümidiyle.  Ancak acı haber Adli Tıp’tan geldi. Mucip Arıgan henüz hayatının baharında, 33 yaşında, şehit oldu.  

158 / 249

40 yaşındaki Rizeli Muhammed Ambar, istanbul’da yaşıyordu. Darbe girişiminden bir hafta önce kardeşine, 'ben şehit olacağım' demişti. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin, köprüyü kapattıkları haberi sonrası sokaklara çıktı, ihanetin önüne geçmek istedi. Ancak Boğaziçi Köprüsü’nde darbecilerin açtığı ateş sonrası şehit düştü. 2,5 yaşındaki kızının ismini, Mısır'daki darbede şehit olan Esma’dan esinlenerek koymuştu. istanbul’da son yolculuğuna uğurlanan şehit Muhammed Ambar, arkasında gözü yaşlı bir eş ve iki çocuk bıraktı.  

159 / 249

22 yaşındaki Muhammet Yalçın, Ankara Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda öğrenciydi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıkarak direnişe katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresindeki hain darbecilere engel olmaya çalıştı. Şehidin babası emekli uzman çavuş Selehattin Yalçın, “Oğlum ile cep telefonu ile konuşuyordum. Bir anda telefonun sesi kesildi” dedi. İşte tam o anda, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarına darbeci hainlerin ele geçirdiği savaş uçağından atılan bomba nedeniyle şehit düştü. Şehit Muhammet Yalçın’ın cenazesi, memleketi Karaman’ın Kazım Karabekir İlçesi’nde son yolculuğuna uğurlandı.  

160 / 249

41 yaşındaki Muhammet Fazıl Demir, emlakçılık yapıyordu. Eşini hasta yatağında bıraktıktan sonra sokağa çıktı. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini haber alır almaz evinden çıkan Muhammed Fazlı Demir, arkadaşlarıyla birlikte Kısıklı'ya giderek demokrasiye sahip çıkmaya çalıştı. Demir, darbecilere, “Bizler sizin için canımızı feda ediyoruz, siz ne yapıyorsunuz?” diye haykırdı. Hainler, onun içinde bulunduğu otomobili kurşun yağmuruna tuttu. Demir şehit olurken, arkadaşları da yaralandı. Muhammed Fazıl Demir'in eşi telefonda, "Hakkımı helal etmemi istedi. Ben de 'benden yana helal olsun. Git ama geri gel. Ben seni geri istiyorum' dedim. Ama şehit haberi geldi.” açıklaması yaptı.  

161 / 249

29 yaşındaki Muharrem Kerem Yıldız, İstanbul Kağıthane'de yaşıyordu. Bir firmada satış temsilciliği yapıyordu. Aslen Giresun'un Çamoluk ilçesinden olan Muharrem Kerem Yıldız, hain darbe girişimi sonrası Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kapatan darbecilere engel olmak için köprüye gitti. Hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. Şehidin cenaze namazı binlerce kişinin katılımıyla Kağıthane’de kılındı ve naaşı Kilyos mezarlığına defnedildi. 

162 / 249

Şehit olmasaydı, 1 ay sonra baba olacaktı. Çocuğunu göremeden şehit oldu. 28 yaşındaki Muhsin Kiremitçi, başkent Ankara’da özel harekat polisi olarak görev yapıyordu. Konyalı Muhsin Kiremitçi, Cizre ve Sur gibi birçok terör operasyonunda bulunmuş ve ardından Ankara’ya tayin olmuştu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin savaş uçaklarıyla ilk olarak hedef aldıkları yer olan Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit oldu. Şehit Muhsin Kiremitçi'nin 23 yaşındaki 8 aylık hamile eşi, “Biz çok mutluyduk, gitme demek hiç aklıma gelmedi” diyerek gözyaşlarına boğuldu. Şehit Muhsin Kiremitçi, Memleketi Konya’nın Seydişehir ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.  

163 / 249

1974 yılında Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde doğan Murat Alkan, 1993 yılında polis okulundan mezun olarak çok sevdiği polislik mesleğine başladı.  Ankara il Emniyet Müdürlüğü ve Personel Dairesi Başkanlığında görev yapmasına müteakip; helikopter teknisyeni olarak Havacılık Dairesi Başkanlığı’na atandı.  2013-2015 yılları arasında Diyarbakır Helikopter filosunda terörle mücadele kapsamında bir çok operasyona katılan polis memuru Murat Alkan, 15 Temmuz gecesi Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yapılan hain hava saldırısı sonucu şehit düştü. Evli ve 2 çocuk babası şehit Murat Alkan, Şereflikoçhisar ilçesindeki şehitlikte son yolculuğuna uğurlandı. 

164 / 249

38 yaşındaki Murat Demirci, İstanbul Şişli’de yaşıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. Eşinin, “Gitme” uyarısına,  “Sabaha darbecilerle uyanmak istemem” yanıtını verdi.  15 Temmuz gecesi saat 01.30’da Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi’ndeki evinden çıktı, direnişe geçti. Darbecilerin ele geçirdiği Harbiye’deki TRT radyo binasının önüne gitti. Darbecilerin açtığı ateşte başından vuruldu, yaralı olarak kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Şehidin eşi, “Vatanını çok severdi, vatan sağ olsun” dedi. 8 yaşındaki Bade ve 4 yaşındaki Efe yetim kaldı. Şehit Murat Demirci, İstanbul Harmantepe Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı. 

165 / 249

25 yaşındaki Murat Ellik, Özel Harekat polisiydi. 2 ay sonra nişanlanacaktı. 15 Temmuz gecesi Ankara'da hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarının Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı binasını bombalaması sonrası şehit düştü. Şehit Murat Ellik için Erzurum Emniyet Müdürlüğü bahçesinde tören düzenlendi.Şehidin polisin babası, "Güneydoğu'da teröristlere karşı vatan savunmasında şehit olsaydı bu kadar yanmazdım. Ne diyeyim ateş düşürenlerin evine ateş düşsün" dedi. 

166 / 249

47 yaşındaki Münir Murat Ertekin, özel harekat polisiydi. Evli ve iki çocuk babasıydı. 4. sınıf emniyet müdürü olan Münir Murat Ertekin, başkent Ankara'da Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görevliydi. 15 Temmuz gecesi darbeci hainlerin gasp ettikleri savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlediği ilk saldırıda şehit oldu. Şehidin babası 80 yaşındaki Hami Ertekin, şehidin eşi 44 yaşındaki Şerife ile kızı 20 yaşındaki Rumeysa ve 13 yaşındaki oğlu Furkan tabutun başında bekledi, şehidi gözyaşlarıyla uğurladı. Şehit polis Münir Murat Ertekin memleketi Sivas’ta Yukarı Tekke Mezarlığı içerisinde yer alan Polis Şehitliği'nde defnedildi. 

167 / 249

42 yaşındaki Murat İnci, başkent Ankara’da mobilyacılık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi bir akrabasının düğününe gitti. Düğün dönüşü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine Ankara’daki direnişe katıldı. Genelkurmay Başkanlığı önünde başına şarapnel parçası isabet etmesi sonucu şehit düştü. Yakınları, "Biz gurur duyuyoruz onunla. Çocuklarımızın yarınlarını kurtardı” dedi. Şehit Murat İnci,  Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. Evli olan şehit Murat İnci, ardında biri 10 aylık 4 yetim kız çocuğu bıraktı. 

168 / 249

35 yaşındaki Murat Kocatürk ayakkabı ustasıydı. Evli ve iki çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine sokaklara çıktı, direnişe katıldı. O saatlerde darbeci işgali altındaki Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı binası önüne gitti. Hainlerin açtığı ateş sonucu şehit düştü.Şehidin babası, “Bu vatan kimseye verilmez de bölünmez de. Bu vatan için herkes ölmeye hazır. Bin tane evladım olsa hepsini de veririm bu vatan için” dedi. Şehit Murat Kocatürk, Küçükçekmece Yıldız Camii'ndeki cenaze namazı sonrası Küçükçekmece Tepeüstü mezarlığına defnedildi . 

169 / 249

39 yaşında Murat Naiboğlu, bir şirkette yöneticilik yapıyordu. Rize doğumluydu, İstanbul'da ikamet ediyordu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla direnişe geçti. Darbeci hainlerin işgal ettiği Kadıköy'deki Acıbadem Telekom binasının önüne gitti. Diğer vatanseverlerle birlikte hain girişimi protesto ediyordu. Hain darbecilere "Ne yapıyorsunuz?"  dedi. İki tankla Türk Telekom binasını işgal etmeye yeltenen darbecilerin etrafa ateş açmasıyla şehit düştü. Şehit olmadan önce yakın arkadaşını arayarak, "Abi beni vurdular. Ben Müslüman olarak ölüyorum" dedi  ve  üç kez  şehadet  getirdi."  dedi.  2  çocuk  babası  şehit  Murat  Naiboğlu,  İstanbul'da  son yolculuğuna uğurlandı. 

170 / 249

47 yaşındaki Mustafa Aslan, Özel Harekât Polisi’ydi. Evli ve 3 erkek çocuk babasıydı. Darbeci hainler, onu şanlı Mehmetçiğin üniformasını giyerek vurdu.  Özel Harekât Polisi olan Mustafa Arslan, Ankara’da görev yeri olan Gölbaşı Özel Harekât Merkezi’ne darbe girişimcisi darbeciler tarafından yapılan hain saldırı sonucu şehit düştü. 1969 doğumlu ve evli olan Mustafa Arslan memleketi Yozgat’ta son yolculuğuna uğurlandı. Cenazesinde 3 yaşındaki oğlu Burak, babasının meslektaşlarının kucağında cenaze törenini izledi.  

171 / 249

1994 doğumlu Mustafa Avcu Gazi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nde öğrenciydi. 15 Temmuz gecesi, arkadaşlarıyla birlikte çıktı sokağa... Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı’nın önüne gitti. Darbeci hainlerin açtığı ateş sonucu şehadet şerbetini içti.  Mustafa Avcu'nun babası Güneydoğu Gazisi Ayhan Avcu, "Ülkem adına gururluyum, o gece yaşananları 100 yıl sonra bu millet daha iyi anlayacak. Oğlum cihat meydanını boş bırakmayan bir mücahitti" dedi. Oğlunun dileğini dile getirdi, "bir olun, parçalanmayın" diye konuştu. Genç Mustafa Avcu, memleketi Çorum’da son yolcuğuna uğurlandı.  

172 / 249

20 yaşındaki Mustafa Direkli, Okan Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü ikinci sınıf öğrencisiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın meydanlara davet etmesiyle arkadaşıyla birlikte Kurtköy Orhanlı Gişelerine doğru yola çıktılar. En ön saflara geldiğinde ise darbecilere, "Teslim olun" diye bağırınca acımasızca vurularak şehit edildi. Babası, "Şehitliğin ne demek olduğunu biliyordu. Bilinçli bir şekilde şehit oldu." diyor.  20 yaşındaki Mustafa Direkli, memleketi Şanlıurfa'da son yolculuğuna uğurlandı.  

173 / 249

37 yaşındaki Mustafa Kaymakçı, güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Kaymakçı evli ve bir çocuk babasıydı. Mustafa Kaymakçı 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "demokrasiye sahip çıkın" çağrısına uyarak hain darbecilerin işgal ettiği Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Mustafa Kaymakçı, darbecilerin helikopterden açtığı ateş sonucu şehadet şerbetini içti. Şehit Mustafa Kaymakçı, İstanbul'da Demokrasi Şehitliği'nde defnedildi.  

174 / 249

34 yaşındaki Mustafa Koçak, yurt dışında özel bir şirkette mermer işçisi olarak çalışıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. İzin dönemlerinde Ankara Sincan'daki ailesinin yanında kalıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla sokağa çıktı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni korumaya gitti, sabahın ilk  ışıklarına kadar mücadele etti. Hain darbecilerin gasp ettiği savaş uçaklarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarına düzenlediği saldırıda şehit düştü. Şehit Mustafa Koçak'ın cenazesi memleketi Yozgat’ın Çayıralan ilçesi Gülyayla köyünde dualarla ve tekbirlerle defnedildi.  

175 / 249

15 Temmuz gecesi hain darbede şehit oldu, doğum gününde son yolculuğuna uğurlandı. 47 yaşındaki Mustafa Serin,  özel harekat polisiydi. Evli ve iki kızı vardı. 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sırasında polisin alarma geçmesinin ardından başkent Ankara’daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti. Hain darbecilerin ele geçirdikleri savaş uçaklarıyla yaptığı saldırı sonrası şehit düştü. Şehit polis Mustafa Serin, memleketi Balıkesir'in Burhaniye İlçesi'nde, doğum gününde toprağa defnedildi. Ardında bir eşle, 17 yaşında Hilal Serin ve lösemi tedavisi gören 10 yaşında Ela Serin adlı iki kız çocuğu bıraktı.  

176 / 249

43 yaşındaki Mustafa Solak Ankara'da dekorasyonculuk yapıyordu.  Aslen Çorum'un Alaca İlçesi Büyükhırka köyüne kayıtlıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Alanlara inin, darbecilere karşı direnin" çağrısı sonrası sokağa çıktı, darbecilere karşı direnişe geçti. Hain 
darbecilerin açtığı yaylım ateşi  sonrası Ankara'da şehit düştü. Şehit Mustafa Solak'ın cenazesi, Ankara Etimesgut'ta düzenlenen tören sonrası son yolculuğuna uğurlandı.  Şehit Mustafa Solak'ın adı, Çorum'da yapılacak okulda yaşayacak. 

177 / 249

51 yaşındaki Mustafa  Tecimen, Özel Harekat Daire Başkanı’ydı. Terörle mücadelede birçok bölgede  kahramanca mücadele etmişti. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini öğrenince tüm personelini göreve çağırdı, kendisi de Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti. Hain darbe girişimine karşı operasyonlara başlayan özel harekat polisini yönetiyordu. Darbeciler, darbe girişimi gecesi en ağır saldırıları Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yaptı. Hainlerin ele geçirdikleri savaş uçakları, saat 23.00 ve 24.00 sıralarında iki kez  Özel Harekat Daire Başkanlığı’na saldırdı. Daire Başkanı Mustafa Tecimen 53 personeliyle birlikte şehit düştü.  Evli olan 3.sınıf emniyet müdürü Mustafa Tecimen, Ankara Kocatepe Camii’ndeki cenaze namazı sonrası Gölbaşı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Şehit emniyet müdürü için memleketi Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde de gıyabi cenaze namazı kılındı.  

178 / 249

32 yaşındaki Mustafa Yaman, Özel Harekat Daire Başkanlığı içindeki camide imamlık yapıyordu. Evli ve iki çocuğu vardı. Şehidin eşi, " Ben gitmesini istemedim, gitme dedim ama dinlemedi." dedi. Mustafa Yaman 15 Temmuz gecesi, 47 yaşındaki imam Hasan Hüseyin Alkın'la birlikte, Ankara Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'na gitti, hain darbecilerin ilk saldırısı sonrası yaralananlara yardım ediyordu, ikinci saldırı gerçekleşti. Mustafa Yaman şehit düştü, diğer imam Hasan Hüseyin Alkın ise ağır yaralı kurtuldu, gazi oldu. Şehit Mustafa Yaman memleketi Bartın Kumluca Merkez Ulu Camii’nde düzenlenen cenaze töreni sonrası son yolculuğuna uğurlandı 

179 / 249

17 yaşındaki Mutlu Can Kılıç, Ankara’nın Bala İlçesi’nde garsonluk yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni hain darbecilerden korumak için mücadele etti. Cumhurbaşkanlığı yakınlarında darbecilerin ele geçirdiği savaş uçağından atılan bomba  nedeniyle şehit düştü. Şehidin annesi cenaze töreninde “Ağlamayacağım, Umut Can’ım vatana şehit düştü” diyerek feryat etti.  17 yaşında şehit düşen Mutlu Can Kılıç, Ankara’nın Bala İlçesi’nde toprağa verildi. Mutlucan’ın adı Kırklareli’nde bir okulda yaşatılacak. 

180 / 249

36 yaşındaki Muzaffer Aydoğdu, başkent Ankara’da şoförlük yapıyordu.  15 Temmuz gecesi, evden çıkmadan önce annesinden helallik istedi ve yola koyuldu. Muzaffer Aydoğdu, Genelkurmay kavşağında tankların geçişine engel olmak isterken tank üzerindeki darbecinin ateş açması sonucu şehit oldu. Şehidin annesi, ‘’Oğlum o gün sokağa çıkmasa, biz bugün böyle rahat oturamazdık evlerimizde’’ diyor. Şehit Muzaffer Aydoğdu, Ankara’nın Bala ilçesinde bulunan Akvirançarsak mezarlığına defnedildi.   

 

181 / 249

62 yaşındaki Necati Sayın, inşaat mühendisiydi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine yakınlarıyla birlikte helalleşerek sokağa çıktı. Başkent Ankara’da hain darbecilerin işgali altındaki Genelkurmay Başkanlığı binasına gitti. Hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehadet şerbetini 
içti. Şehit Necati Sayın’ın damadı Fazıl Gürs de şehit olanlar arasındaydı. 3 çocuğu da hain darbecilerin saldırısında yaralandı, gazi oldu. Şehit Necati Sayın, 4 sivil şehitle birlikte Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin adı, Adıyaman’da Şehit Necati Sayın Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşayacak. 

182 / 249

50 yaşındaki Necmi Bahadır Denizcioğlu, uzun yıllar esnaflık yapıyordu. Evli ve bir çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla darbe karşıtı direnişe destek için sokağa çıktı.
Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarında darbeci hainlerin helikopter saldırısı sonrası
şehadet şerbetini içti. Giresun-Alurca'lı Necmi Bahadır Denizcioğlu, şimdi Ankara Karşıyaka
şehitliğindeki ebedi istiratgahında... 

183 / 249

41 yaşında Nedip Cengiz Eker, polis memuruydu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip
Erdoğan'ın tatilini yaptığı Marmaris'teki oteli korumakla görevliydi. 37 darbecinin baskın düzenlediği
otelde hainlerle çatıştı, Cumhurbaşkanlığı koruma görevlisiyle birlikte şehit edildi. Nedip Cengiz Eker,
aynı zamanda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun akrabasıydı. Şehit polis memuru Nedip
Cengiz Eker'in cenazesi, memleketi Aydın'da son yolculuğuna uğurlandı. Marmaris Polis Merkezi'ne
"Şehit Nedip Cengiz Eker Polis Merkezi" tabelası asıldı.

184 / 249

Diyarbakır Sur'da gazi olmuştu, Ankara'da şehit düştü. 26 yaşındaki Niyazi Ergüven, bekardı. Diyarbakır'ın Sur İlçesi'ndeki çatışma sonrası bacağından yaralanmış, Ramazan Bayramı'ndan sonra taburcu olmuştu. Ankara'daki görevi başına dönen Niyazi Ergüven, 15 Temmuz gecesi Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndaydı. Ablasıyla konuşurken telefondaki son sözü, 'Vatanımı size bırakmayacağım şerefsiz hainler' oldu. Hain darbecilerin gasp ettiği savaş uçaklarıyla yapılan saldırıda şehit düştü. Şehit Niyazi Ergüven için memleketi Kahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi'nde cenaze töreni düzenlendi.  

185 / 249

Ömer Can Açıkgöz, daha 21 yaşındaydı, TOBB Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde 2. sınıf öğrencisiydi. Hain darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokağa çıktı. Ömer Can Açıkgöz, darbecilerin Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınlarında savaş uçağıyla gerçekleştirdiği hava saldırısında şehit oldu. Ömer Can, istanbul Kartal’da ikamet eden Sinoplu Açıkgöz ailesinin 3 çocuğundan biriydi. Şehidin cenazesinde Baba Fahrettin Açıkgöz, "Bunu yapanlara diyecek bir şeyim yok, Sadece Allah’a havale ediyorum" diyerek darbecilere tepkisini dile getirdi. Şehit Ömer Can’ın naaşı Sinop’un Ayancık ilçesi Büyükdüz Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı. 

186 / 249

33 yaşındaki Ömer Cankatar, üniversiteyi bitirmiş, stajyer mali müşavir olarak çalışıyordu. Sosyal medya hesabına, "Bazen sadece gitmek gerekir" yazmıştı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "meydanlara inin" çağrısı sonrası sokaklara çıktı. O sıralarda darbeci işgali altındaki Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının önüne gitti. Darbecileri engellemeye çalışırken hainlerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Yeğenleriyle ilgilenmeyi çok severdi. Şehit Ömer Cankatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katıldığı törenle Fatih Camii'nden diğer kahramanlarla birlikte son yolculuğuna uğurlandı 

187 / 249

34 yaşındaki Ömer İpek, Ankara Sincan’da esnaflık yapıyordu. Eşi Zeynep ile 10 yıl süren çocuk özlemi 5 ay önce ikiz bebekleri Talha ve Yağmur’un doğumuyla son bulmuştu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine babasına ikiz çocuklarını emanet etti. Kardeşine, “Ben çocuklarıma güzel bir ülke bırakmak istiyorum. Bu çapulculara mı bırakacağız devleti” diyerek sokağa çıktı. Ankara Emniyet Müdürlüğü önünde hain darbecilerin saldırısı sonrası şehadet şerbetini içti.  

188 / 249

20 yaşındaki Ömer Takdemir, askere gitmeye hazırlanıyordu, şehit düştü. Ömer Takdemir, Kazan destanında şehit oldu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin merkezi Akıncı Ana Jet Üs Komutanlığı'ydı. Üsten kalkan uçakları engellemek isteyen yaklaşık 8 bin Kazanlı, karargahın önüne gitti. Kalabalığın arasında bulunan Ömer Takdemir, Yakuphasan Mahallesi'nde tankın altında kaldı, şehit düştü. Genç şehit Ömer Takdemir, , Ankara Kazan'da, ilçeye 26 kilometre mesafede bulunan Yakuphasan Mahallesi'nde gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin adı, Ankara-Çubuk Şehit Ömer Takdemir Proje Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaşayacak.  

 

189 / 249

İki kardeş çıktılar direniş yoluna, biri şehit düştü, diğeri gazi oldu. 27 yaşındaki Onur Ensar Ayanoğlu, öz kardeşi Oğuz Ayanoğlu ile birlikte direndi. 15 Temmuz gecesi karşı Boğaziçi Köprüsü’ne gittiler. Darbe hainlerin ateşinde mermiler iki kardeşe de isabet etti. Onur Ensar Ayanoğlu, kardeşi Oğuz Ayanoğlu yaralı olarak kurtuldu. Onur Ensar Ayanoğlu’nu ailesi ve sevenleri, Üsküdar Çengelköy mezarlığında son yolculuğuna uğurladı.  Şehit Onur Ersan Ayanoğlu’nun babası, "Ben gururluyum. Bir oğlumu şehit verdim. Öbür oğlum Allah’n izniyle düzeldi. İki tane daha evladım var. Ben de başlarında babası olarak eğer bir daha da böyle bir müdahale vermek gerekiyorsa ben hazırım." diyor.  

 

190 / 249

15 Temmuz akşamı FETÖ’nün hainlerine direnmek için, amcası, kuzeni ve arkadaşıyla birlikte meydanlara koşan gençlerden biriydi Onur Kılıç. Boğaziçi Köprüsü'nde vatanını savunurken kalbine giren kurşunla 23 yaşında şehit düşen Kılıç, Türkmen Dağı’nda yaşanan çatışmaları gördükçe kahroluyor, mücadele etmek için o topraklara gitmek istediğini söylüyordu. Rizeli Şehit Onur Kılıç, henüz 23 yaşındaydı. Taksicilik ve araba alım-satım işiyle uğraşan Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a büyük bir hayranlık besliyordu. Amcası Kenan Kılıç, Onur’un sabahtan akşama kadar internet, televizyon ve sosyal medyadan Cumhurbaşkanı’nı takip ettiğini ve çok ayrı bir sevgi beslediğini söyledi. Darbe girişimi gecesi 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne gitmek üzere olan amcası ve arkadaşlarıyla yola çıkan ve sonrasında gruptan ayrılan Onur Kılıç, sabaha karşı amcasıyla bir kez konuşabildi. Kılıç, saat 03.30’da şehit düştü. 

 

191 / 249

Osman Arslan, 53 yaşındaydı.  15 Temmuz gecesi eşine, “Ben Kızılay”a gidiyorum.” dedi. Ben ne yapacağım dediğimde, “Sabaha kadar yatma vatan, millet için dua et. Ölürsem şehit, dönersem gazi olurum” dedi ve gitti. Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı önünde direnen halkın içindeydi.  Hain darbecilerin Cuntacıların silahından çıkan kurşunun isabet etmesi sonucu şehit düştü. Memleketi olan Çorum’un Bayat ilçesi Çerkez Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı. Ailesi, “Bizi ayakta tutan tek şey şehit olması’’ diyor. Osman Arslan’ın adı, Çorum'da 15  Temmuz'un ardından el konulan FETÖ'ye ait kolejde, Osman Arslan imam Hatip Lisesi adıyla hatırlanacak. 

 

192 / 249

29 yaşındaki Osman Evsahibioğlu, bir mobilya şirketinde sevkiyat planlama ve takip sorumlusu olarak çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ben halkın gücünden daha büyük güç tanımadım” diyerek halkı direnişe çağırması sonrası sokağa çıktı. Osman Evsahibioğlu, darbeci hainlerin işgal ettiği Genelkurmay Başkanlığı çevresindeki çatışmada, hain darbecilerin silahından çıkan kurşunla şehit düştü. Aslen Çankırı’nın Ilgaz ilçesinin Kale köyünden olan şehit Osman Evsahibioğlu, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda dua ve minnet duygularıyla son yolculuğuna uğurlandı. 

 

193 / 249

46 yaşındaki Osman Yılmaz, İstanbul Pendik’te esnaflık yapıyordu. Evli ve 3 çocuk babasıydı. Hain darbecilerin ele geçirdiği İstanbul Çengelköy Polis Karakolu’nu korumak için, "Ben şehadete gidiyorum" diyerek yola çıktı. Osman Yılmaz, aynı bölgede cuntacıların silahıyla şehit edilen Halil Kantarcı’ya yardım etmek için eğildiğinde başına açılan ateşle şehit düştü. Osman Yılmaz'ın kardeşi, "Ağabeyim Halil Kantarcı'ya yardım ederken darbeciye,  "Allah mahvetsin sizi, kahretsin" şeklinde ifadeler kullandığı için başından vurulmuş" dedi. Ailesi, "Vatanı kimseye bırakmayız." diyor. Şehit Osman Yılmaz'ın naaşı Çengelköy İmamı Azam Camii’nde büyük bir kalabalığın katıldığı cenaze namazıyla Hakka’a uğurlandı. 

 

194 / 249

22 yaşındaki Ozan Özen, 2 yıllık polis memuruydu. 6 ay önce nişanlanmıştı. 15 Temmuz gecesi istanbul'da görevdeydi. Ozan Özen, hain darbecilerle girdiği çatışmada şehit düştü. Şehit Ozan Özen için memleketi Bolu'da tören düzenlendi. Şehidin annesi ve nişanlısı törene polis şapkasıyla katıldı. Şehit polisin babası Metin Özen ve annesi Emine Özen, oğlunun Türk bayrağına sarılı tabutunu görünce gözyaşlarına boğuldu. Bir ara baygınlık geçiren nişanlısı ise tabuta sarılıp, "Ahirette bekle beni" diyerek ağladı. Şehit Ozan Özen, Bolu Sümer Mahallesi'ndeki Yeni Camii'nde düzenlenen cenaze töreni Bolu şehitliğine defnedildi.  

 

195 / 249

Özcan Özsoy  FETÖ darbe girişimine karşı direnmek için gittiği Beştepe Jandarma Genel Komutanlığında darbeci askerlerin kurşunuyla başından vurulan Özcan Özsoy, 12 Kasım'da tedavi gördüğü hastanede şehit oldu. 4 ay boyunca tedavi gördüğü Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde şehit olan 30 yaşındaki Özcan Özsoy’un 3 yaşında bir oğlu vardı. Şehit Özcan Özsoy'un ağabeyi Tekin Özsoy Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Meydanlara inin" çağrısı üzerine Beştepe'ye gittiklerini belirterek 
15 Temmuz gecesini şöyle anlattı: "15 Temmuz gecesi saat 1 gibi beraber Jandarma Genel Komutanlığının oraya çıktık. 2.30 gibi ben yaralandım. O zamana kadar beraberdik. 2.30'dan sonra iyice olaylar tırmanmaya başlayınca karmaşada birbirimizi kaybettik. Sabaha karşı da hastaneleri dolaşayım dedim. Sabah Gazi Hastanesinde buldum, başından vurulmuştu. Tedavisi devam etti. Dün gece 1.30 gibi de Hakk'a yürüdü." Kardeşinin tedavi döneminde konuşamadığını belirten Özsoy, "Boğazı delikti daha rahat nefes alıp verebilmesi için. Konuşamıyordu. Son dönem bilinci açılmıştı. Ufak ufak hareketler yapmaya başlamıştı. Bir gün öncesinde enfeksiyon başladı, dün gece de şehit oldu" ifadelerini kullandı. 

196 / 249

31 yaşındaki Özgür Gençer, Ankara'da esnaflık yapıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "alanlara inin, darbecilere direnin" çağrısı sonrası sokağa çıktı. Darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Külliyesi'ne gitti, oradaki gençlere şehadetinden birkaç saat önce, “Milletin evini yedirmeyiz.” demişti. Sabah namazını kılmak için evine giden Özgür Gençer, namazdan sonra evde duramayarak tekrar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gittiğinde hain darbecilerin saldırısı sonucu şehit düştü. Şehit Özgür Gençer,  Ankara Karşıyaka mezarlığındaki şehitliğe defnedildi.  

 

197 / 249

1961 doğumlu Özkan Özendi, kamudan emekliydi. Özkan Özendi, evli ve 6 çocuk babasıydı. Sadece 3 ay önce ilk torununu kucağına aldı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin şehit ettiği ilk sivillerden biri oldu. Genelkurmay Başkanlığı önündeki darbecilerin açtığı ateş sonrası şehadet şerbetini içti. şehit olduğunda elinde Türk bayrağı vardı.Şehit Özkan Özendi, Ankara'nın Yenimahalle ilçesi Karşıyaka Mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı. 

 

198 / 249

Baba şehit düştü, kızı gazi oldu. 49 yaşındaki Ramazan Konuş, Niğde'nin Bor ilçesinde doğmuş bir veteriner hekimdi. Görev yeri Balıkesir'in Bandırma ilçesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ydü. Evli ve üç çocuk babasıydı. Ankara'da bulunan çocuklarını alıp Bandırma'ya dönmek için kısa süreliğine başkente gelmişlerdi. 15 Temmuz gecesi, eşi Hacer ve kızı Rümeysa ile birlikte yola çıktı. Eşine, "Bu bir vatan mücadelesi, Bugün ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz" dedi. Darbeci hainlerin Genelkurmay Başkanlığı önünde yaptığı saldırıda şehit düştü. Aynı saldırıda kızı Rümeysa da yaralandı.Şehit Ramazan Konuş, baba ocağı Bor'da vatan toprağına emanet edildi. 

 

199 / 249

20 yaşındaki Recep Büyük, market işletiyordu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı köprüde direnen halkın arasındaydı. Rize Kalkandere'li Recep Büyük hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. İstanbul'daki cenazesine binlerce kişi katıldı. Recep’in evinin bulunduğu sokağa büyük bir Türk bayrağı asıldı ve kılınan cenaze namazından sonra Büyük’ün cenazesi Ekşioğlu Mezarlığı Alemdağ’da toprağa verildi. 

 

200 / 249

Ramazan Meşe Marangoz Demokrasi nöbetlerinin genç şehidi Ramazan Meşe, şehadete 18 Temmuz günü darbe protestoları sırasında kavuştu. 15 Temmuz gecesi hainlerin darbe kalkışmasından haberdar olan Ramazan Meşe, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla eniştesi Murat Çalı’yla birlikte Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne gitti. En uzun geceyi hiçbir zarar görmeden geçiren Meşe, tüm Türkiye’de sürdürülen demokrasi nöbetlerine katılmaya devam etti. Ramazan Meşe, 18 Temmuz günü nöbete gitmek için hazırlandı. Şehit olacağını hissetmişçesine banyosunu yapıp süslenen Meşe, ablasının “Hayırdır Ramazan düğün mü var neden süsleniyorsun” sorusuna, “Bugün çok farklı bir gün. Beni unutmayın, sizi çok seviyorum” cevabını vererek evden çıktı. Nöbetin üçüncü gününde Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) önünde darbe girişimine karşı protesto gösterisine katıldı. AKOM önünde sürdürülen nöbetten arkası açık kamyonette bayraklarla dönen yaklaşık 20 kişilik grubun üzerine, Hasdal Okmeydanı TEM bağlantı yolu üzerinde Nurtepe Köprüsü'nden ateş açıldı. DHKPC tarafından taranan kamyonette bulunan Meşe, kafasından aldığı kurşunla şehit oldu. Marangozluk yapan Gümüşhaneli Ramazan Meşe, askerliğini Hakkâri’de jandarma piyade olarak yapmış ve şehit olmayı çok istemişti. Yetim olduğu için ablalarının yanında büyüyen, alçak gönüllüğü ve mütevazılığı ile tanınan 25 yaşındaki Meşe, çok istediği şehadete 18 Temmuz gecesi kavuştu. 

 

201 / 249

27 yaşındaki Recep Gündüz İstanbul’daki bir inşaatta çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi hain kalkışmanın ilk başladığı yerlerden biri olan Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. Darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Memleketi Erzincan’ın Tercan ilçesinde, Kurukol Köy Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin babası, “Recep’im gitti, Ahmed’im, Mehmed’im var; Biz varolduktan sonra hainlere fırsat verilmeyecek” dedi. Recep Gündüz’ün adı Sivas’ta Şehit Recep Gündüz Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde yaşatılacak.  

 

202 / 249

28 yaşındaki Resul Kaptancı, Ankara'da oturuyordu.  16 Temmuz günü sevdiği kızı istemeye gidecekti. Darbecilerin harekete geçtiği dakikalarda çiçeğini, çikolatasını, yüzüğünü hazırlamış, büyük bir heyecanla o anın gelmesini bekliyordu. Ancak darbe girişimi haberini alınca babasından helallik aldı, sokağa çıktı. Sosyal medyadan takipçilerine, "Ülkeye sahip çık, sokağa dökülün" çağrısı yaptı.  Darbecilerin elindeki Genelkurmay BaşkanlığI'nı kurtarmaya gitti. Genelkurmay Başkanlığı içindeki çatışmada bir hainin silahından çıkan 4 kurşunla şehit düştü. 

 

203 / 249

1998 doğumlu Rüstem Resul Perçin, Ankara'da ailesiyle birlikte yaşıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla direniş için sokağa çıktı. Jandarma Genel Komutanlığı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresine gitti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, onun için, "Eşkiyalar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne girmeye çalıştığında milletimiz kendini siper etti ve buna engel oldu" diye konuştu. 17 yaşındaki Rüstem Resul Perçin, darbeciler tarafından açılan ateşle şehit oldu. Şehidin babası,‘’6  çocuğum var. Bütün çocuklarım vatan için feda olsun. Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’’ dedi. Rüstem Resul Perçin, 9 vatan kahramanıyla birlikte Ankara Kocatepe Camii'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı 

 

204 / 249

İstanbul'da darbe girişiminin engellenmesinde kritik bir rol oynadı, kahramanca mücadele etti, hain darbecilerin şehit ettiği en üst düzey asker oldu. 47 yaşındaki  Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk, Topkule 66'ncı Zırhlı Tugayı'nda görev yapıyordu. 15 Temmuz gecesi, arkadaşı Piyade Albay Davut Ala ve polislerle tugaya gitti. İki tim, tankların, silahların ve askerlerin dışarı çıkmasını engelleyerek, tugay içindeki hareketlenmeyi durdurdu. Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk darbeci hainlere, "Yaptığımız vatan hainliğidir. Teslim olun" deyince şehit edildi. Yanındaki Albay Davut Ala da, hain saldırıdan 7 kurşun yarasıyla kurtuldu. Kahraman Türk subayı Sait Ertürk, ardından 8 ve 18 yaşlarında iki kız çocuğu ve eşini bıraktı. Piyade Kurmay Albay Sait Ertürk'ün cenazesi, Ankara'da Cebeci Şehitliği'nde defnedildi.  

 

205 / 249

48 yaşındaki Salih Alışkan evli, 3 çocuk babasıydı. Trabzon Şalpazarı  Şalpazarı’nın Doğancı mahallesi nüfusuna kayıtlı Salih Alışkan, Semerkand Vakfı’nda görev yapıyordu. 15 Temmuz gecesi darbeci hainler Boğaziçi Köprüsü’nü kapattığında arkadaşıyla birlikte hemen köprüye gitti. Darbeci hainlerin açtığı ilk ateşte sağ göğsünün altından yaralandı, hastaneye kaldırıldı ama şehit oldu. Üsküdar Küplüce’de ikamet eden Şehit Salih Alışkan’ı, Kirazlıtepe Merkez Camii’ndeki cenaze namazı sonrası on binler uğurladı. 

 

206 / 249

Annesini 3, babasını ise 13 yaşında kaybeden 20 yaşındaki Samet Cantürk, Kazan Belediyesi'nde çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi kendisiyle gelmek isteyen kardeşi Kazım'a, "Sen nenemle kal. Ona göz kulak ol" diyerek vatanı kurtarmaya gitti ve vücuduna isabet eden hain kurşunla şehit düştü. Samet'e yıllarca hem annelik hem de babalık eden babaannesi, "Evde onun kazandığı parayla geçinirdik. Cenab-ı Allah böyle yazmış. Vatan uğruna gitti yavrum"dedi. Kazan kahramanlarından Samet Cantürk, Soğulcak Köyü'nde yıllar önce kaybettiği annesi ve babasının yanına defnedildi. Kardeşi Kazım ise, ağabeyinin mezarına Türk bayrağı dikerek dua etti.   

 

207 / 249

Askerde şehit olmak istiyordu, 15 Temmuz gecesi nasip oldu. 26 yaşındaki  Samet Uslu, Karadeniz Teknik Üniversitesi Beşikdüzü Meslek Yüksek Okulu Muhasebe ve Vergi Bölümünden mezun olmuş, jandarma komando olarak yaptığı askerliğinden Şubat 2015’te terhis olmuştu. İstanbul Çengelköy’de işe giren Samet Uslu, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz  arkadaşlarıyla birlikte direnişe katıldı. Şehidin babası, “Oğlum gitme, geri çekil, diyemedim” diyor. Samet Uslu, Boğaziçi Köprüsü’nde darbecilerin hain saldırısı sonucu şehit düştü. Şehit Samet Uslu, memleketi Trabzon’un Akçaabat ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

208 / 249

Kanser tedavisi için geldi şehit düştü. 31 yaşındaki Sedat Kaplan aslında Trabzon'da yaşıyordu.  15 Temmuz’dan birkaç gün önce Trabzon’dan Ankara’ya kanser tedavisi için gelmişti. Sedat Kaplan darbe teşebbüsü sırasında AK Parti Ankara İl binası önünde darbeciler tarafından açılan ateş sonucu şehit oldu. Şehidin adının Trabzon'un Yomra ilçesindeki bir caddeye verilmesi kararı alındı. Baba Kaplan, oğlunun o gece otelinden adeta kaçarak AK Parti İl Başkanlığı önüne gittiğini öğrendiklerini belirterek “Kaldığı oteldeki güvenlik çıkarmamış. O otelden kaçmış gitmiş” dedi. Kaplan, Trabzon'un Yomra ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

209 / 249

O gece nişanları vardı, ikisi de şehit düştüler. 24 yaşındaki Seher Yaşar, özel harekat polisiydi. Komiser Seher Yaşar ile meslektaşı Özel Harekât Polisi Halit Gürsel’in 15 Temmuz gecesi nişan törenleri vardı. . Darbe girişimi nedeniyle yeniden göreve çağrılınca nişanı bir gün sonraya ertelediler. Genç özel harekât polisleri, cuntacılarla omuz omuza mücadele ederken hainlerin bombalı saldırısında şehit oldular. Şehit Seher Yaşar’ın annesi, "Kızım annen burada dik duruyor. Bak ağlamıyor" diyerek feryat etti. Şehit Seher Yaşar, Ankara Polatlı Şehitler Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.  

 

210 / 249

28 yaşındaki Selim Cansız, Ankara'da inşaat işçiliği yapıyordu. Aslen Gümüşhaneli olan Selim Cansız evli ve bir çocuk sahibiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine önce abdest aldı, sonra eşi ve kızıyla helalleşti. Ardından eniştesiyle birlikte başkent Ankara sokaklarındaki direnişee katıldı. Selim Cansız, Genelkurmay Başkanlığı ile Gazi Meclis arasındaki kavşakta darbecilerin ele geçirdiği helikopterden atılan bomba sonucu şehit düştü. Saldırıda eniştesi de yaralandı. Şehidin babası, "Görev bize düşerse biz de memleketimiz için canımızı seve seve vermeye hazırız" diyor. Şehit Selim Cansız,  Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.Şehidin adı,  Kütahya Şehit Selim Cansız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaşayacak.  

 

211 / 249

43 yaşındaki Serdar Gökbayrak, polisti. Evli ve 3 çocuk babasıydı. İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Serdar Gökbayrak, askerlerle omuz omuza yıllarca Güneydoğu’da bölücü örgüt ile mücadele etti. 15 Temmuz gecesi vatansever askerlerle birlikte kritik önemdeki Topkule Kışlası'na gitti. Hain darbecilerle çıkan çatışmada 2 askerle birlikte şehit düştü. Şehit polis memuru Serdar Gökbayrak ardında eşi ve 17 yaşında Ceyda Gökbayrak, 16 yaşında Elif Gökbayrak ve 10 yaşında Alperen Gökbayrak bıraktı. Şehit Serdar Gökbayrak, Sakarya Arifiye'de son yolculuğuna uğurlandı. 

 

212 / 249

1975 doğumlu Serhat Önder, evli ve bir çocuk babasıydı. Kızılay Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder, 15 Temmuz gecesi, "darbe gerçekleşmesin diye uğraşacağız, kendimizi göstereceğiz" diyerek eşi ve çocuklarını da yanına alıp Genelkurmay Başkanlığı'nın önüne gitti ve direnişe katıldı. Son sözü jetler alçak uçuş yaparken oğluna dönüp, “Korkma oğlum” oldu. Serhat Önder, Genelkurmay Başkanlığı önünde darbecilerin helikopter saldırısı sonras? şehit düştü. 16 yaşındaki kızı Hilal Önder, şehit babası için "Allah herkese şehit olmayı nasip etmez. Gurur duyuyorum." diyor. 41 yaşındaki şehit Önder,  Çankırı'nın Şabanözü ilçesi Bakırlı köyünde son yolculuğuna uğurlandı.  

 

213 / 249

39 yaşındaki Serkan Göker, 2 yıl önce mesleğe ara vermiş, eski özel harekat polisiydi.  Evli ve 4 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi haberini Kırşehir'de aldı. Yıllarca göğüs göğüse çarpıştığı silah arkadaşlarının yardımına koştu. Hain darbecilerin gasp ettikleri savaş uçaklarıyla yaptığı saldırıda şehit düştü. Şehit Eski Özel Harekat Polisi Serkan Göker, memleketi Yozgat’ın Yerköy ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

214 / 249

Servet Asmaz Seramik Usta 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde 

şehitlik makamına kavuşanlardan biri de 3 çocuk babası Servet Asmaz’dı. 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe kalkışmasından haberdar olan Şehit Servet Asmaz, kardeşi Selahattin Asmaz’ı arayarak ne yapılması gerektiğini konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile sokağa çıkma kararı alan Asmaz, kardeşi ile görüştükten sonra Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. Ve gittikten sadece yarım saat sonra vuruldu. Okmeydanı hastanesine götürülen Asmaz, sabah 06.00’da şehit oldu. 44 yaşındaki seramik ustası Gümüşhaneli Servet Asmaz, 17 Temmuz günü düzenlenen cenaze töreninin ardından Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi. 3 çocuk babası Asmaz’ın ailesi, “Şehit olduğu için gururluyuz, biz zaten ne için yaşıyoruz ki inşallah biz de şehit oluruz. Servet hepimizin ahlaklısıydı kimsenin hakkına gitmez herkes onu severdi” dedi.

215 / 249

26 yaşındaki Sevda Güngör, Özel Harekat Polisiydi. 2 çocuk annesi Sevda Güngör, aslında memleketi Adana’da çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yaptığı saldırıda şehit düştü. Şehit Sevda Güngör için Adana Sabancı Merkez Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Tabutunun üzerine duvak koyula şehidin annesi, “İçim 

yanıyor” diyerek feryat etti. Şehidin naaşı, memleketi Adana’nın Karaisalı İlçesi Çatalan mahallesi mezarlığına defnedildi. 

 

216 / 249

1988 Mardin doğumlu Şeyhmus Demir, kurye paket servisinde çalışıyordu. Arkadaşları onu, ‘hedefleri olan biriydi' diye anlatıyor. En büyük hayali kendine ev almaktı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı direniş için sokaklara çıktı. İşgal altındaki Boğaziçi Köprüsü'nde darbecilerle karşı karşıya geldi. Darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit oldu. 

 

217 / 249

Hain darbede şehit düştü, yeni doğan kızını göremeden, evlilik yıldönümünde son yolculuğuna uğurlandı. 26 yaşındaki Seyit Ahmet Çakır, özel harekat polisiydi. Evli ve henüz 10 günlük bir çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin gasp ettikleri savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlediği saldırıda yaralandı, kaldırıldığı hastanede şehadet şerbetini içti.Şehidin annesi, "O gece şehit olacağını hissettim ve hemen eve Türk bayrağını astım" dedi.Şehidin eşi, cenazeye henüz 10 günlük olan ve hastanede küvezde tutulan kızı Eylül’ün elinde tutuğu küçücük şapkasıyla tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Özel Harekat Polisi Şehit Seyit Ahmet Çakır, evlilik yıldönümü olan 18 Temmuz'da memleketi Gaziantep'in Nizip ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

218 / 249

33 yaşındaki Şirin Diril, şoförlük yapıyordu. Evlilik planları vardı. 15 Temmuz gecesi eniştesini aradı, "Kısıklı'ya gideceğim. Ablama bir şey söyleme. Vatan elden gidiyor ben de gidiyorum" diyerek yola düştü. İstanbul Acıbadem'deki Türk Telekom binasının hainler tarafından sarıldığını fark etti. Hemen tankların önüne yeni aldığı aracını çekerek yolu kapattı. Böylece özel harekatçıların hainlerin hedefi olmasını engelledi. Tanktan aracını çekmesi için anons yapıldı ancak Diril, aracını çekmeyip kendisini içine kilitledi. Vatan hainlerinin ateş açmasıyla şehadete ulaştı. 7 özel harekatçı için canını feda etti.  Şehit Şirin Diril, Gaziantep Sakçagözü'nde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

219 / 249

32 yaşındaki Suat Akıncı, su tesisatçılığı yapıyordu. 4 kardeşi vardı. Ankara Keçiören’de oturan Akıncı, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir an bile şüphe etmedi, tankların önüne çıktı. Genelkurmay Başkanlığı önünde atğlan bombadan seken şarapnel parçasından yaralandı ama vazgeçmedi. Yaralı olarak mücadelesine devam eden Suat Akıncı, şehit oldu. Yozgatlı şehit Suat Akıncı, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda 9 kahraman şehitle son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin adı Manisa Turgutlu Şehit Suat Akıncı Kız Anadolu imam Hatip Lisesi’nde yaşatılacak.

 

220 / 249

39 yaşındaki Suat Aloğlu 15 Temmuz gecesi annesiyle beraber Ankara’daki evindeydi. Televizyonda Cumhurbaşkan?ı Erdoğan’ın çağrısını duyan Aloğlu sanki başına gelecekleri biliyor gibi, “Ben gidiyorum anne, Türkiye ayağa kalktı, ben oturamam. Sizin için, vatan için gidiyorum. Hakkını helal et” dedi. Suat Aloğlu, darbe girişimine engel olmak için Genelkurmay Başkanlığı önüne gitti. Şehidin kardeşi Fuat Aloğlu ise bir süre sonra ağabeyini aradı. “Ağabeyim, 'Bunun sabahı yok. Kimseye bırakmayız burayı” dedi. Bu konuşmadan kısa bir süre sonra, Suat Aloğlu’nun şehit düştüğü haberi geldi. Suat Aloğlu’nun, yeğenleri de o gece yaralanarak gazi oldu. 

Şehit Suat Aloğlu, Ankara Kocatepe Camii’nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

221 / 249

31 yaşındaki Şükrü Bayrakçı, evli ve bir çocuk babasıydı. Afyon Dinarlı Şükrü Bayrakç'ı, geçimini şoförlük yaparak sağlıyordu. 15 Temmuz gecesi işten çıkmış,  eve dönüyordu. E-5 karayolunda ilerlerken, darbecilerin ele geçirdiği tank, Şükrü Bayrakçı'nın kullandığı aracın üstünden geçti. Geriye gözü yaşlı bir eş ve 6 yaşında bir kız çocuğu kaldı.  Şükrü Bayrakçı, istanbul Kartal'da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.  

222 / 249

Rizeli Sultan Selim Karakoç, 42 yaşında bir tüccardı. Evli ve 3 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini farkedince hemen evden çıktı, sonra döndü. Abdestini alıp eşiyle helalleşerek hain darbecilerle mücadele etmek için yeniden yollara düştü, şehitlik makamına ulaştı.Ankara'da sokaklarında hain darbeciler tarafından şehit edildi. Rize Merkeze bağlı Güneyce Köyü'nden Selim Karakoç’un cenazesi  Ankara’da defnedildi. 

 

223 / 249

42 yaşındaki Sümer Deniz, esnaflık yapıyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi hain girişime engel olmak için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne koştu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni koruyan gruba darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Sümer Deniz'in eşi "En güzel yerinden vuruldu. O kadar kalbi güzeldi ki zaten, kalbinden vuruldu." diyerek duygularını dile getirdi. Sümer Deniz, 8 sivil şehitle birlikte Ankara Karşıyaka Mezarlığı'na defnedildi. 

 

224 / 249

Timur Aktemur, 36 yaşındaydı. Evliydi, üç çocuğu vardı. iyi bir koltuk ustası olarak bilinirdi. O gece, Boğaziçi Köprüsü’nde gişelerin önünde öldürüldü. Askerliğini jandarma komando olarak yapmıştı. Kardeşi, Aktemur’un en büyük hayalinin şehitlik olduğunu söyledi: “Askerden geldi ve şöyle dedi: Gittik geldik, bir şehit olamadık... Bunun tek sebebi vardı; manevi inancı ve güçlü milliyetçiliği...” Ardahan Çıldırlı Timur  Aktemur, istanbul Kuba Camii’nde düzenlenen tören sonrası son yolculuğuna uğurlandı.

 

 

 

225 / 249

27 yaşında Tolga Ecebalın İstanbul Fatih'te tezgahtarlık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı sokağa çıktı. İstanbul Şehzadabaşı'nda darbecilerin açtığı ateşte şehit oldu. Nişanlı olan Tolga Ecebalın, iki ay sonra düğünü vardı. Şehidin babası, "Bir torunum var. Onu da yetiştiriyorum. O da vatanıma feda olsun" dedi. İstanbul Edirnekapı Şehitliği'nin önünde kilometrelerce araçlık trafik oldu. Tolga Ecebalın, son yolculuğuna tekbirlerle uğurlandı.  

 

226 / 249

37 yaşındaki Turgut Solak, özel harekat polisiydi. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin ilk hedeflerinden biri başkent Ankara’daki Gölbaşı Özel Harekatı Başkanlığı’ydı Şehit Turgut Solak, hain darbecilerin hava saldırışında şehit oldu. Şehidin eşi, 5 ve 9 yaşındaki çocukları, tabutunun başında dua etti. Şehit polis Turgut Solak'ın evi ve mahalle meydanı Türk bayraklarıyla donatıldı. Şehit polis memleket Balıkesir’in merkez Ovabayındır mahallesinde düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. 

 

227 / 249

42 yaşındaki Ufuk Baysan, 4. sınıf emniyet müdürüydü. Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görev yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan hava saldırısı sonrası şehit düştü. Ankara'da şehit düşen 4. Sınıf Emniyet Müdürü Ufuk Baysan'ın cenazesi memleketi Düzce'deydi. Şehidin babası Ramazan, eşi Nur ile çocukları Ilgın ve Canbek Baysan, cenazede güçlükle ayakta durabildi. Baysan'ın cenazesi, Cedidiye Camisi'nde kılınacak cenaze namazının ardından Beyköy beldesine bağlı Çalıcuma köyündeki babaevine götürülerek defnedildi. 

 

228 / 249

17 yaşındaki Uhud Kadir Işık, sağlık meslek lisesi anestezi bölümü mezunuydu. Astsubaylık sınav

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık