15 Temmuz Şehitlerimiz 2

15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişiminde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca şehit edilen kardeşlerimizin isimleri memleketleri görevleri ve gözyaşlarına boğan hikayeleriyle haberimizde...

15 Temmuz Şehitlerimiz 2
  • 15 Temmuz 2019, Pazartesi 12:03

73 / 249

FETÖ'cü hainler hem asker olma hayallerini engelledi, hem de şehit etti.27 yaşındaki Aydın Çopur, 2009 yılında FETÖ'cü örgüt üyelerinin baskıları sonrası Kara Harp Okulu’nu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra üniversiteyi kazanarak Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği okulundan mezun oldu. 3 günlüğüne tatil için Ankara'daydı. 15 Temmuz gecesi babasını aradı,  ‘Baba bugün devletim, bayrağım için bir şeyler yapmazsam ne zaman yapacağım. Hakkını helal et’  dedi. Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki saldırıda şehit düştü. Şehit Aydın Çopur, memleketi Çankırı'nın Kurşunlu ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.

 

74 / 249

43 yaşındaki Aytekin Kuru 21 yıllık polis memuruydu. 15 Temmuz'dan 15 gün önce Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki görevinden Özel Harekat Daire Başkanlığı'na atanmıştı.

Eşiyle son konuşmasında, “Buralar çok karışık, ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz ancak gördüğüm kadarıyla askeri uçaklar bize saldırıyor. Beni artık beklemeyin"  dedi. Adana Kozan'da oturan ailesi darbe girişimi gecesi hainlerin hava saldırısını duyunca oğullarını aradı,  ulaşamadı. Annesi Esma Kuru ve eşi Ayşe, şehidi Ankara Adli Tıp Kurumu Morgu'nda yüzüğünden tanıdı. 14 yaşındaki kızı Rabia Gizem ve 5 yaşındaki oğlu Mehmet Gürkan artık yetim. Şehit Aytekin Kuru, Adana Kozan'da vatan toprağına emanet edildi.

75 / 249

35 yaşında Battal İlgün serbest meslek erbabıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sokağa çıkın” çağrısı sonrası arkadaşlarıyla birlikte direnişe katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni hain darbecilerden korurken, darbecilerin tank ateşi sonucu şehit düştü. Battal İlgün için Ankara Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenledi. Şehit Battal İlgün, 8 sivil şehit kahramanla birlikte aynı gün Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

 

76 / 249

İki ay önce askerden dönmüştü, üniformalı darbecilere karşı mücadele ederken şehit düştü. 21 yaşındaki Batuhan Ergin,  askerliğini doğuda yapmak istedi. Verdiği dilekçeyle Bitlis'te komando olarak vatani görevini tamamladı. 2 ay önce askerden dönen Batuhan, 15 Temmuz gecesi, "Bu hainler vatanı ele geçirecekler. Biz burada niye oturuyoruz? " diyerek sokaklara çıktı. Sosyal medyadan verdiği son mesajında, Boğaziçi Köprüsü'nün girişindeki fotoğrafıyla, "Eve erzak almaya değil, devlete sahip çıkmaya geldik" yazıyordu. Mesajdan kısa bir süre hain darbecilerin saldırısı sonrası yaralandı, kaldırıldığı hastanede şehadet şerbetini içti. Şehidin babası, oğlunun askerde şehit olmayı çok istediğini söyledi. 

 

77 / 249

28 yaşındaki Beytullah Yeşilay, inşaat işçisiydi. 1 yıl önce evlenmişti. Eşine ‘Vatan olmazsa biz de olmayız’ derdi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine sokağa çıktı, kardeşi ve arkadaşlarıyla direnişe geçti. Önce grup olarak Ankara Numune hastanesi önündeki darbeci tankını etkisiz hale getirdiler. Ardından Başkent Ankara'da darbeci işgali altındaki Genelkurmay Başkanlığı'na gittiler. Beytullah Yeşil, hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü, kardeşi de gazi oldu. Şehit babası, "Ben de hazırım, vatan için canımız feda" diyor. Beytullah Yeşil, memleketi Yozgat'ta gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Beytullah Yeşilay'dan geriye eşi ve 4 aylık kızı Miray kaldı. 

 

78 / 249

39 yaşındaki Bülent Karalı, Ankara Etimesgut'ta oturuyordu. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi arkadaşlarıyla birlikte direniş için sokağa çıktı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne girmeye çalışan hain darbecilerle çatıştı. Darbecilerin kurşunlarının hedefi oldu, Cumhurbaşkanlığı önünde şehadet şerbetini içti. Ankara Kocatepe Camii'nde 8 vatan kahramanı ile birlikte  Karşıyaka mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

 

79 / 249

48 yaşındaki Bülent Yurtseven, 25 yıllık polis memuruydu. Iğdır doğumlu polis memuru, evli ve 2 çocuk babasıydı. Bülent Yurtseven, Gölbaşı Özel Hareket Daire Başkanlığı'nda başkomiserdi. 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimini duyduktan sonra Özel Harekat Daire Başkanlığı'na gitti. Darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla saldırdığı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda vücuduna isabet eden şarapnel parçaları nedeniyle ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede tüm müdahalelere rağmen bir gün sonra kurtarılamadı ve şehadet şerbetini içti. Şehit Bülent Yurtseven, Ankara Kocatepe Camii'nde düzenlenen cenaze töreni sonrası Cebeci Polis Şehitliği'ne defnedildi. 

 

80 / 249

Okumak için kuru fasulyecide çalışıyor, para biriktiriyordu, şehit oldu. 23 yaşındaki Burak Cantürk, Balıkesir Üniversitesi İşletme Bölümü 2. sınıfta okuyordu. Yaz tatillerinde ise eski bir arkadaşının yanında çalışıyor, okul harçlığını çıkarıyordu. 15 Temmuz gecesi Çengelköy'deki darbecilerin saldırıları sırasında kardeşi ve babasıyla birlikte oradaydı. Kardeşi ve babası araçlarına bindi, o da çatışma bölgesinden kurtulmaya çalışırken sırtından vuruldu. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Burak Cantürk, babasının kucağında şehadet getirerek şehit oldu. Şehit Burak Cantürk, İstanbul'da son yolculuğuna uğurlandı. 

 

81 / 249

37 yaşındaki Burhan Öner, istanbul Pendik'te oturuyordu. Vanlı Burhan Öner, evli ve 2 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz hain darbecilerin ele geçirdiği Boğaziçi Köprüsü'ne gitti ve direnişe katıldı. Burhan Öner, darbecilerin tank ateşi saldırısında şehadet şerbetini içti. Şehit Burhan Öner, Pendik Sülüntepe Mahallesi Ahmet Tevetoğlu Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Yeni Şeyhli Mezarlığı Şehitliği'ne tekbirlerle defnedildi. 

 

82 / 249

53 yaşındaki Celaleddin İbiş, Ankara Altındağ Belediyesi’nde işçiydi. Evli ve 4 çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi hain darbeci girişimine karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı sonrası sokağa çıktı. Arkadaşlarıyla birlikte o sırada darbeci işgali altındaki Genelkurmay Başkanlığı önüne gitti. Darbeci hainlerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Şehidin oğlu, “Vatansız kalmamak için babasız kaldım” dedi. Şehit belediye personeli Celalettin İbiş, Hacı Bayram Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası tekbirler eşliğinde Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.

 

83 / 249

66 yaşındaki Cemal Demir, çocukluğundan beri tornacılık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası oğluyla birlikte sokağa çıktı, direnişe katıldı. Şehidin oğlu, "Babam köprüye doğru gitti. Ondan sonra büyük bir patlama oldu" dedi. Hain darbecilerin saldırısı sonrası yaralanan Cemal Demir, hastaneye kaldırıldı ama şehit düştü.  Şehit Cemal Demir için Eyüp Sultan Cami'nde cenaze töreni düzenlendi. 50 yıldır tornacı olan Demir'in 10 torunu vardı.

 

84 / 249

43 yaşındaki Cengiz Polat, başkent Ankara’da elektrikçilik yaparak geçimini sağlıyordu. Yozgat’ın  Sarkaya ilçesi, Tomarcahöyüğü köyünden olan Cengiz Polat,  evli ve bir oğlu vardı. “Ben gitmesem, başkası gitmese, kim gidecek anne? Bu vatan da, bu devlet de bizim anne!” dedi.15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısını televizyondan seyrettikten sonra sokağa çıktı. Hain darbecilerin işgali altındaki Genelkurmay Başkanlığı binası önüne geldi.  Haberi saat 02.00 sıralarında aldı ailesi. Hainlerin kurşunlarıyla şehit oldu. Şehit Cengiz Polat’ın naaşı Ankara Karşıyaka mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.  

 

85 / 249

Şehitlik namazı kıldı, birkaç saat sonra şehit düştü. 34 yaşındaki Çetin Can, dizi setlerinde ışıklandırma şefliği yapıyordu. Evliydi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası eşi Fatma Can'la birlikte darbeci işgali altındaki Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Köprüye girince darbecilerin elindeki 2 tanktan üzerlerine ateş açıldı. O saldırıdan kurtuldular. Çetin Can, biraz daha ilerledikten sonra darbeci keskin nişancının saldırısı sonrası  eşinin yanında şehit düştü. Şehidin eşi, "Çetin o namazı kıldıktan 4 saat sonra şehit oldu. Haberi yoktu. Veren Allah, alan Allah" diye konuştu. Şehit Çetin Can, İstanbul Sarıyer'de son yolculuğuna uğurlandı. 

 

86 / 249

39 yaşındaki Cuma Dağ, Jeoloji Mühendisiydi, MTA Genel Müdürlüğü’nde görev yapıyordu. Aslen Elazığ'lı, evli ve bir çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi eşiyle birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne gitti. Hain darbecilerin saldırısıyla eşinin gözleri önünde şehit düştü. Şehidin annesi, “Peygamber ocağında istemiyorum böyle hain ihanet çetelerini” diyerek ağıt yaktı. 5 yaşındaki oğlu Ahmet Yavuz ise, “Benim babam çok kişiye yardım etti, çok kişiyi kurtardı. Allah bize yardımcı olsun” ifadesini kullandı. Şehit Cuma Dağ’ın Türk bayrağına sarılı naaşı Ankara Karşıyaka'da son yolculuğuna uğurlandı. 

 

87 / 249

37 yaşındaki Emniyet Amiri Cüneyt Bursa, evli ve iki çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmaktaydı. Kaçakçılık Şube Müdürlüğü'nde görev yapan Cüneyt Bursa, hain darbe girişimi haberini alır almaz çelik yeleğini giyerek cuntacılara karşı kahramanca mücadele etti. Darbeci hainlerin Ankara Emniyet Müdürlüğü'nü bombalaması sonrası şehit oldu. 3 aylık Kerem Cüneyt ve 8 yaşındaki Ceylin, ondan yadigar kaldı. 8 yaşındaki Ceylin'in şehit babasının cenazesinde söylediği, "Benim babam bir kahraman ve kahraman kalacak.” sözleri herkesi duygulandırdı.Emniyet Amiri Cüneyt Bursa, Ankara Kocatepe Camii'ndeki cenaze namazı sonrası son yolculuğuna uğurlandı

 

88 / 249

51 yaşındaki Davut Karaçam işçi emeklisiydi. Davut Karaçam, 15 Temmuz gecesi, "gün oturulacak gün değil" diyerek oğluyla birlikte dışarı çıktı. Ankara Genelkurmay Başkanlığı önüne gittiğinde hain darbecileri uyardı. Tam o anda tankın üzerinden darbeciler ateş açtı. Oğlunun gözleri önünde vuruldu, yoldan geçen araçla götürüldüğü hastanede şehit oldu. Oğlu, "Devlet için vatan için sokaklara çıktık." diyor. Davut Karaçam'ın adı, Muş Şehit Davut Karaçam Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaşayacak

 

89 / 249

Polis Özel Harekat 3. Sınıf Emniyet Müdürü olan Şehit Dursun Acar, 26 Mayıs 1972 tarihinde Artvin ilinin Yusufeli ilçesinde dünyaya geldi. 3.Sınıf Emniyet Müdürü olan Dursun ACAR, 1993 yıl?ında polis Memuru olarak Erzurum ilinde göreve başladı. 1999 Yılında Komiser Yardımcılığı kursunu başarı ile tamamlayarak Trabzon, Kars, izmir, Erzurum, Ardahan illerinde ve Özel Harekât Daire Başkanlığında Özel Harekât Polisi olarak görev yaptı. Özel Harekât Daire Başkanlığı Hizmeti Geliştirme Şube Müdürü olarak görevli olduğu sırada Ankara ili Gölbaşı ilçesinde bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlenen hava saldırısında şehit oldu. Şehidimiz Dursun Acar,  evli ve iki kız çocuğu babasıydı.

 

90 / 249

45 yaşındaki Edip Zengin, Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görevliydi. Evliydi ve 2 kız çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlediği saldırıda şehit oldu. Şehidin Kocaeli’nin Darıca ilçesi Kazım Karabekir mahallesi Mevlana caddesindeki evine Türk bayrağı asıldı.  Şehit Edip Zengin, Darıca'da son yolculuğuna uğurlandı. Şehidin adı Darıca Şehit Polis Edip Zengin Anadolu Lisesi'nde yaşayacak.   

 

91 / 249

47 yaşındaki Emin Güner, ODTÜ Fizik bölümünden mezun, Ankara’da dijital radyo sistemleri üreten bir firmanın sahibiydi. Evli ve 3 yaşında bir kız çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi vatan savunması için sokağa çıktı. AK Parti Genel Merkezi’ne önündeki tanklara karşı geldi.  Hain darbecilerin ele geçirdiği bir tankın namlusuna asılı 4 kilometre gitti. Tankı kullanan asker, namluyu hızlıca çevirip Güner’i düşürdü. Güner’in boynu kırıldı, şehit düştü. Cenaze namazı Ahmet Efendi Cami’sinde kılındıktan sonra Ankara Karşıyaka Mezarlığı’na defnedildi.

 

92 / 249

5 ay sonra bebeğini kollarına alacaktı, hain gecede şehit düştü. 27 yaşındaki Emrah Sağaz, İstanbul’da tekstil sektöründe işçi olarak çalışıyordu. Giresunlu Emrah Sağaz, 15 Temmuz gecesi arkadaşlarıyla birlikte İstanbul Esenler’de sokağa çıktı. Atışalanı caddesinde hain darbecilerin ele geçirdiği tankın altında kalarak şehit oldu. Şehidin 5 aylık hamile eşi, “Doyamadım aşkıma, Rabbim aldı” diyerek feryat etti. Şehit Emrah Sağaz, memleketi Giresun’un Çamoluk ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı.  

 

93 / 249

Yaralı polislere yardıma gitti, şehit olduğu haberi geldi. 30 yaşındaki Erdem Diker, evli ve bir çocuk babasıydı. İstanbul’da demir doğrama atölyesinde çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi hainlerin darbe girişimine karşı direnişe katıldı. Kuzeni, "Amcaoğlum bana Sabiha Gökçen Havaalanı yakınlarında iki kardeşiyle birlikte olduklarını yaralı polisleri gördüklerinde polislere yardım etmeye çalıştıklarını söyledi. En son görüşmemiz de bu şekilde oldu." dedi.  Darbecilerin saldırısında yaralanan Erdem Diker, şehitlik mertebesine ulaştı.  Erdem Diker,  memleketi Tokat’ın Niksar ilçesinde defnedildi. 

 

94 / 249

21 yaşındaki sağır ve dilsiz Erhan Dündar, 15 Temmuz gecesi darbeci askerler tarafından açılan ateşle ağır yaralanmıştı. 10 gün boyunca Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yoğun bakımda kalan Dündar, 25 Temmuz tarihinde şehit oldu. Ailenin tek çocuğu olan Erhan Dündar, milli iradeye sahip çıkmak için önce Atatürk Havaalanında ardından İstanbul Sultangazi’de darbeci askerlerin karşısına dikildi. Aslen Malatyalı olan henüz 21 yaşındaki engelli Erhan Dündar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı öncesi babasıyla birlikte Atatürk Havalimanı’na gitti. Gece 03.00’ten sonra Sultangazi’ye dönen Erhan Dündar ve babası, İstanbul Sultangazi’deki Baştabya Askeri Kışlası önünde darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu ağır yaralandı. Dündar, 10 gün boyunca yaşam mücadelesi verdi. 25 Temmuz’da vefat eden Şehit Erhan Dündar, Sultangazi Merkez Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi.

 

95 / 249

33 yaşındaki Erhan Dural, evli ve bir çocuk babasıydı. Bir otelde çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla darbecilere karşı sokağa çıktı. Yanında, eşi, kardeş ve eniştesi vardı. Genelkurmay Başkanlığı önünde darbecilerin helikopterden yaptığı saldırı sonrası şehit düştü. Dayısı, "Yeğenimin cenazesini bir gün sonra hastanede bulduk" dedi. 33 yaşındaki Erhan Dural'ın cenazesi, memleketi Rize'nin Pazar İlçesi Orta Irmak Köyü'nde toprağa verildi.

 

96 / 249

44 yaşındaki Erkan Er, esnaflık yapıyordu. Evli ve bir çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Jandarma Bölge Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin bulunduğu bölgede vatan savunmasındaydı. En son saat 01.18'te 'Allah'ını seven vatanına sahip çıksın. Herkes sokaklara' yazarak telefonundan mesaj attı. İlk ateşte kulağından yaralandı ama direnişine devam etti. Jandarma Komutanlığı'nın üzerine çıkan hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Erkan Er, memleketi Çankırı'da son yolculuğuna uğurlandı. 

 

97 / 249

35 yaşındaki Erkan Yiğit, Ankara esnaflık yapıyordu. 15 Temmuz eşinin doğum günüydü ve bir program yapmışlardı ancak hain darbe girişimi sonrası ikiz kardeşiyle birlikte direnişe katıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni savunan ikiz kardeşler Erkan ve Volkan Yiğit, sabah 06.30 sıralarında hain darbecilerin bombalarının hedefi oldu. Erkan şehit oldu, ikiz kardeşi Volkan gazi... Gazi Volkan Yiğit, "O gün vatan sadece 'toprak' değildi. O gün vatan, Recep Tayyip Erdoğan'dı. Allah onu bize bağışladı da sonuçta şehidimiz şehit, biz gazi olduk. " dedi. Erkan Yiğit, geride 28 yaşındaki eşi Sevgi Yiğit ile iki çocuğunu bıraktı. 

 

98 / 249

45 yaşındaki Eyyüp Oğuz, özel harekat polisiydi. Yıllar önce şehit edilen Diyarbakır Emniyet Müdürü Ali Gaffar Okkan'ın da koruma polisliğini yapmıştı. Birçok çatışma bölgesine gönüllü giden Eyyüp Oğuz 3 gün önce Nusaybin'de katıldığı operasyonlardan dönmüş, yeni görev yerini bekliyordu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin ilk olarak hedef aldığı Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görev 
 
yapıyordu. Eyyüp Oğuz darbeciler tarafından yapılan saldırı sonucunda şehadet şerbetini içti. Ardında Ataman ve Arda isimli iki oğul bıraktı. Elazığ'da vatan toprağına emanet edildi. 

99 / 249

51 yaşındaki Elazığlı Faruk Demir emekli Özel Harekat Polisiydi. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyunca eşine bile haber vermedi. Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti. Emekli polis memuru, yardım için gittiği özel harekatta darbeci hainler tarafından atılan ikinci bombada şehit  düştü. 24 yıl polis memurluğu yapan Faruk Demir, teşkilatta parmakla gösterilen keskin nişancılardan biriydi. Ardında bir yaslı eş ve 2 yetim çocuk bıraktı. Elazığlı Şehit Faruk Demir’in naaşı, eşinin yaşadığı Ankara'da son yolculuğuna uğurlandı.

 

100 / 249

20 yaşındaki Fatih Kalu,  15 gün sonra askere gidecekti, akrabalarını ziyaret için Bolu’dan başkent Ankara’ya gitti. Fatih Kalu, üniforma giymiş hain darbecilerin saldırısında şehit oldu.  Fatih Kalu, 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni savunmak için Ankara sokaklarındaydı. Darbecilerin ele geçirdiği helikopterden açılan ateş sonucu şehadet şerbetini içti.  
Fatih Kalu için Bolu Gerede'de Yeni Cami’nde cenaze töreni düzenlendi. Arkadaşları, Türk bayrağıyla sarılı tabutun yanında Fatih Kalu'nun fotoğrafını tuttu. Şehit Fatih Kalu'nun cenazesi Bolu Gerede Şehir Mezarlığı’na götürülerek son yolculuğuna uğurlandı. 

101 / 249

36 yaşındaki Fazıl Gürs Ankara’da matbaacılıkla uğraşıyordu. 15 Temmuz gecesi akrabalarıyla birlikte darbecilere karşı direnmek için sokağa çıktı. Ankara’da Sıhhiye’de hain darbecilerin kullandığı tankların sıkıştırması sonucu şehit düştü. Şehit Gürs’ün eşinin babası da şehit düşenler arasındaydı. Şehidin eşi, “Haklarımızı helal ettik ve daha sonra haber alamadık. Kardeşim ‘verecek bir canımız var’ demişti.” ifadesini kullandı.   Gürs’ün cenazesinde, 6 yaşındaki oğlu Ömer babasının Türk bayraklı tabutuna sarılarak öptü. Fazıl Gürs, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. 

 

102 / 249

28 yaşındaki polis memuru Feramil Ferhat Kaya, Tokat’ın Reşadiye ilçesinde doğmuştu. Özel Harekat Polisi Kaya, 15 Temmuz gecesi Ankara'daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görevi başındaydı. Hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarının saldırısı sonucu yaralandı, hastaneye kaldırıldı ama şehit düştü. Ferhat Kaya, ardından bir eş ve yetim bir çocuk bıraktı. Kahraman polisin cenazesi Ankara’da düzenlenen cenaze töreni sonrası son yolculuğuna uğurlandı.

 

103 / 249

15 gün sonra evlenecekti, hain darbecilerin saldırısında şehit oldu. 29 yaşındaki Ferhat Koç, özel harekat polisiydi. 31 Temmuz’da Gizem Kaan ile Ankara’da dünya evine girecekti, 'Hayatımızı birleştireceğimiz bu özel günümüzde mutluluğumuzu bizimle paylaşmanız dileğiyle' yazılı düğün davetiyeleri dağıtılmıştı. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'ndaki görev yerine gitti. Hain darbecilerin gasp ettiği savaş uçaklarıyla yapılan saldırıda şehit düştü. Ferhat Koç, bir ailenin en büyük oğluydu. Şehidin annesi, cenazede elleriyle oğlunun tabutunu okşayarak, 'Sen bunun içerisine yakışmıyorsun yavrum. Kalleşler yakışır' diyerek feryat etti. Şehit Ferhat Koç, Tokat’ın Turhal ilçesi Yazıtepe köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

104 / 249

31 yaşındaki Fevzi Başaran, Özel Harekat polisiydi. Nevşehir'in Ürgüp ilçesii Boyalı Köyü nüfusuna kayıtlı olan özel Harekât Polisi Fevzi Başaran, 15 Temmuz gecesi göreve çağrıldı. Hemen Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlğı'na gitti. Darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarının hedefi oldu. Yaralı olarak hastaneye kaldırılan Fevzi Başaran, kurtarılamadı, şehadet şerbetini içti. Fevzi Başaran'ın eşi ve kız kardeşi, şehit polisi özel harekat kıyafetleriyle uğurladı. Özel harekat polisi Fevzi Başaran, Kocatepe Camii'ndeki cenaze törenin ardından Karşıyaka Mezarlğın'nda toprağa verildi . 

105 / 249

1965 yılında doğan Fikret Metin Öztürk, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda polis müdürü olarak görev yapıyordu. Fikret Metin Öztürk’ün eşi Çorum’da hemşirelik yapıyordu ve 2 çocuğu vardı. 3. Sınıf Emniyet Amiri Fikret Metin Öztürk, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti. Hain darbecilerin hava saldırısında şehit oldu. Şehidin ağabeyi, "Devletin en ufak bir zararını istemezdi. Babası da olsa karşı çıkardı." dedi. Fikret Metin Öztürk İstanbul Bağcılar Osman Gazi Camii’nde düzenlenen tören sonrası Edirnekapı Şehitliği’nde defnedildi. Ardından eşi Hatice Öztürk ile 13 yaşındaki kızı Elif Ülkü ve 3 yaşındaki oğlu Ahmet Oğuz kaldı. 

 

106 / 249

30 yaşındaki Fırat Bulut, evli bir çocuk babasıydı. Ankara'da polis memuru olarak görev yapmaktaydı. 15 Temmuz gecesi darbeci hainlere karşı göğüs göğüse çarpıştı. Hainlere tam 280 kurşun sıktı. Polis Memuru Fırat Bulut, darbecilerin ele geçirdiği zırhlı personel taşıma aracında gelen kurşunla ağır yaralandı. Hastaneye kaldırıldı ama gece saat 02.00 sıralarında çok sevdiği üniformasıyla şehadet şerbetini içti. Erzurumlu polis memuru Fırat Bulut, 5 yaşındaki kızı Büşra, babası Şinasi, annesi Rahime ve eşi Gamze'nin şahitliğinde Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bulunan Karşıyaka Mezarlığı Polis Şehitliği'nde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

107 / 249

15 Temmuz gecesi yüzbinlerle birlikte sokağa çıkanlar arasındaydı. “Asker kışlaya” sloganları altında ankara semalarına alçak uçuş yapan darbecilerin ele geçirdiğİ savaş uçaklarının görüntülerini çekti. Genelkurmay kavşağında darbecilerin helikopterli saldırısı sonrası Şehit düştü. Fuat Bozkurt'un ailesi, yaralı haldeyken "Doktor yaramı Sarsın tekrar gideceğİm" diyen ve vatanı İçin cannını feda eden oğLu ile gurur duyuyor. Fuat Bozkurt, Malatya'da son yolculuğuna uğUrlandı.  

 

108 / 249

Kardeşini kurtardı ama kendisi şehit oldu. 36 yaşındaki Gökhan Esen, firmalarda teknik personel olarak çalışıyordu. Aslen Kahramanmaraşlı olan Gökhan Esen, 15 Temmuz gecesi arkadaşları ve yakınlarıyla birlikte sokağa çıktı. Çengelköy'deki darbeci terörüne karşı geldi. Çengelköy Polis karakolunun yakınlarına geldiğinde darbeciler tarafından ateş edildi. Yaralı kardeşi Volkan'ı kurtardı, hastaneye gönderdi. Arkadaşlarına, 'Siz gidin kardeşimi kurtarın ben buradakilere yardım edeceğim' dedi. Darbeci hainlerin saldırısında kendisi şehit düştü. Şehit Gökhan Esen, Çengelköy'deki Yıldırım Beyazit Camisi'nde cenaze namazı sonrası Çengelköy mezarlığına defnedildi. 

 

109 / 249

31 yaşındaki Gökhan Yıldırım, perdecilik yapıyordu. Evli ve 10 yaşında bir oğllu vardı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı "direnin" çağrısı sonrası o da sokağa çıktı. Başkent Ankara’da darbecilerin ele geçirdiği helikopterden açılan ateş sonucu şehit düştü. Şehit Gökhan Yıldırım'ın cenaze töreni memleketi Kırşehir'de yapıldı.10 yaşındaki oğlu Saffet Yıldırım da, amcasının yanında şehit babası için saf tutup namaz kıldı.  Şehit Gökhan Yıldırım,Kırşehir'in Kaman ilçesine bağlı KargınYenice köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

110 / 249

24 yaşındaki Gülşah Güler özel harekat polisiydi.Gazi Üniversitesi Resim Öğretmenliği son sınıf 
öğrencisiyken açılan Komiser Yardımcılığı sınavına girmiş, polis olmaya hak kazanmıştı. 2 yıllık 
polisti.  İlk görev yeri Gölbaşı Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı'ydı.15 Temmuz gecesi hain 
darbecilerin gasp ettikleri savaş uçaklarıyla yaptığı saldırıda şehit düştü.  Şehit Komiser Yardımcısı 
Gülşah Güler 15 Temmuz gecesi hainlerin attığı bomba ile şehit düştü. Şehidin annesi, “Senin 
süslerine kurban olurum, bayrağına kurban olurum kızım. Gelin olamadın mı sen kızım” diyerek 
gözyaşı döktü. Şehit Özel Harekat Komiser Yardımcısı Gülşah Güler, memleketi Hatay Kırıkhan'da son 
yolculuğuna duvağıyla uğurlandı. 

111 / 249

43 yaşındaki Hakan Gülşen, bir güvenlik firmasında amir olarak çalışıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine ağabeyi ve eniştesiyle birlikte sokağa çıktı, direnişe katıldı.Kızılcahamam’dan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önüne geldi. Hain darbecilere karşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni korudu. Gece boyunca mücadele etti. Hainlerin helikopterlerden açtığı ateşten son anda  kurtuldu ama sabah gün ışığında savaş uçaklarından atılan bombanın hedefi oldu. Hakan Gülşen, üniformalı teröristlerin attığı bomba ile ağabeyi ve eniştesiyle birlikte şehit düştü. Şehit Hakan Gülşen, kendisi gibi kahraman eniştesi ve ağabeyi ile birlikte Ankara Kızılcahamam'da son yolculuğuna uğurlandı. 

 

112 / 249

37 yaşındaki Hakan Ünver, eczacı teknisyenliği yapıyordu. Meslektaşı Ayşe Nur Lüy Ünver ile evliydi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine arkadaşlarıyla birlikte hain darbecilere karşı direnişe katıldı. Ardından Emniyet Müdürlüğü önüne gitti, bölgedeki darbecilere engellemeye çalıştı. Hain darbecilerin ele geçirdikleri savaş uçaklarından açtığı ateş sonucu şehit düştü. Şehit Hakan Ünver’in cenazesi Ankara Demetevler Öz Elif Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.

113 / 249

28 yaşındaki Hakan Yorulmaz 6 yıldır özel harekat polisliği yapıyordu. İki yıl önce Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na tayin olmuştu. Sözlüydü, sözlüsü doğum günü için Hakan’a sürpriz hazırlamıştı. Sözlüsüne, ‘Bana birşey olursa, sakın yüzüğü parmağından çıkarma’ demişti. Komiserlik hayali vardı ama doğum gününde şehadet şerbetini içti. Şehit Hakan Yorulmaz, 15 Temmuz gecesi darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Başkanlığı'na düzenlediği saldırıda şehit düştü. Şehidin kız kardeşi, "Bizleri bırakıp nereye gidiyorsun ağabey. Sen bizim kınalı kuzumuzdun." diyerek gözyaşlarını döktü. Şehit Hakan Yorulmaz, memleketi Kırıkkale'de son yolculuğuna uğurlandı.

 

114 / 249

39 yaşındaki Halil Hamuryen, Özel Harekat Polisiydi. Evli ve bir çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi hain girişim sırasında darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarının bombaladığı Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görev başındaydı. Vanlı Halil Hamuryen saldırı sonucu şehit düştü. Halil Hamuryen için memleketi Van’ın Erçiş ilçesinde cenaze töreni düzenlendi. Şehit polis, tekbir ve dualarla Çelebibağı Mahallesi’ndeki aile kabristanlığında defnedildi.  

 

115 / 249

15 yaşındaki Halil İbrahim Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimin en genç şehidi oldu. Halil İbrahim Yıldırım, Şanlıurfalı 5 çocuklu bir ailenin oğluydu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine babasıyla birlikte direniş için sokağa çıktı. Hain darbecilerin kurşunlarından birinin başına isabet etmesi sonucu hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamayarak şehit düştü. Kardeşi, "Ağabeyim milleti, vatanı için sokaklara çıktı. Darbecilerle savaştı. Ağabeyimle gurur duyuyorum." dedi.  Şehit Halil İbrahim Yıldırım'ın cenazesi, Bayrampaşa Muradiye Camisi'nde kılınan namazla sonrası yolculuğuna uğurlandı. 15 yaşındaki demokrasi şehidinin organları başka insanlara hayat versin diye aile tarafından bağışlandı. 

 

116 / 249

22 yaşındaki Halil Işılar, elektrikçiydi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla arkadaşlarıyla birlikte başkent Ankara sokaklarındaki direnişe katıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü önündeki hain saldırıda şehit düştü. Şehidin annesi,’’ Oğlum, vatanımız ve bayrağımız için şehit oldu. Ben bile gitmediğim için pişman oldum. Gitsem belki ben de oğlum gibi şehit olurdum’’ dedi. Şehit Halil Işılar, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. 

 

117 / 249

Bölücü örgüte yönelik operasyonlarda gazi olmuştu, hain darbeciler tarafından şehit edildi. 29 yaşındaki Halit Gülser, özel harekat polisiydi. Daha birkaç ay önce memleketi Diyarbakır'ın Sur ilçesinde düzenlenen operasyonda yaralanmıştı.  Tedavisinin ardından görev yeri olan Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı’ndaydı.

15 Temmuz gecesi, hain darbecilerin gasp ettikleri savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırıda yaralandı. Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı, şehit düştü. Şehit özel harekatçı Halit Gülser, doğum  yeri olan Diyarbakır’ın  Dicle ilçesi Pekmezciler köyünde toprağa verildi.  10 kardeşli bir ailenin çocuğu olan şehit polis,  evli ve iki çocuk babasıydı. 

118 / 249

28 yaşındaki Halit Yaşar Mine, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Uzman Çavuş olarak görev yapıyordu. Görev yeri 15 Temmuz gecesi İstanbul'daki kritik karargahlardan biri olan Topkule Kışlası olarak bilinen, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'ydı. Darbecilere kahramanca direnen ve şehit edilen Albay Sait Ertürk'ün emrinde görev yaptı. Kışlada Emniyet ve Muhafaza Takımı Ani Müdahale ve Hazır Kıta Manga Komutanı olarak görev yerinde, silah arkadaşı sandığı hain darbeciler tarafından şehit edildi. Kahraman asker şehit Halit Yaşar Mine, memleketi Adana'da toprağa verildi.

 

119 / 249

55 yaşındaki Hasan Altın, AK Parti Mamak ilçe Yönetim Kurulu Üyesiydi. Yozgatlı Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı olan Hasan Altın, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine Ankara’da direnişe katıldı. Hasan Altın, darbecilerin kurşunlarından yaralandı, hastaneye kaldırıldı ama şehitlik makamına ulaştı.  Şehit Hasan Altın'ın eşi Kibar Altın da, "Şehitlik gibi büyük bir makam nasip oldu eşimize bu büyük gurur bize yeter" dedi. Hasan Altın, Ankara’da binlerce kişinin katıldığı törende Mamak Ortaköy mezarlığı’na defnedildi.  

 

120 / 249

Ağabeyi askerdi, terörle mücadelede şehit düştü, kendisi hain darbecilerin saldırısında şehitlik makamına ulaştı. 46 yaşındaki Hasan Gülhan, 19 yıl polis memuruydu.Evli ve 2 çocuk babasıydı.15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sırasında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne düzenlenen saldırıda şehit düştü. Şehit polis memuru Hasan Gülhan, memleketi Çankırı'da son yolculuğuna uğurlandı. Gülhan’ın cenazesi 2001 yılında şehit düşen bordo bereli ağabeyi üsteğmen ağabeyi Yılmaz Gülhan'ın mezarının yanında toprağa verildi. 

 

121 / 249

44 yaşındaki Hasan Yılmaz işçiydi. Ankara’nın Kazan ilçesinde yaşayan Hasan Yılmaz'ın, evli ve 2 çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi Kazan direnişinin şehitlerinden biri oldu. Hasan Yılmaz, darbe girişimi
gecesi, 18 yaşındaki kızı Birgül ile birlikte sokağa çıktı. Hain darbenin merkezi konumundaki Akıncı Üssü önünde cuntacılara karşı direndi. Hainlerin sivillerin üzerine ateş açmaya başlaması üzerine Hasan Yılmaz, kızını korumak için üzerine kalpaklandı ve başından vurularak şehit düştü. Kazan'ın 9 şehidinden biri  olan Hasan Yılmaz’ın cenazesi Ankara’nın kazan ilçesinden sonsuzluğu uğurlandı. 

122 / 249

26 yaşındaki Hüseyin Göral, özel harekat polisiydi. 6 yıldır polislik yapıyordu. Henüz 10 aylık evliydi ve eşi 3 aylık hamileydi. 15 Temmuz gecesi, hain darbecilere karşı alarma geçen Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görevi başındaydı. Hain darbecilerin savaş uçaklarıyla yaptığı saldırıda şehit düştü. Şehidin cenazesi  memleketi Elazığ’a götürüldü. Şehit Hüseyin Goral, 6 ay sonra doğacak çocuğuna kavuşamadan Mevlana Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası merkeze bağlı Yürekli köyüne gözyaşları içinde defnedildi. 

123 / 249

43 yaşındaki Hüseyin Güntekin, evli ve iki çocuk babasıydı. Ankara’da kasaplık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Ankara Emniyeti önündeki sivil direnişe katıldı. Hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. 3 kahramanla birlikte son yolculuğuna  Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. 

 

124 / 249

45 yaşındaki Hüseyin Kalkan, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapmaktaydı. Evli olan Hüseyin Kalkan, 15 Temmuz gecesi polisin alarma geçmesi sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü’ndeki görevi başına geldi. Hain darbecilerin Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne yaptığı saldırı sonrası şehit oldu. Erzurumlu olan şehit polis memuru Hüseyin Kalkan için Ankara Kocatepe Camii’nde cenaze töreni düzenlendi.  Şehit Hüseyin Kalkan, eşi, anne-babası yakınlarının şahitliğinde Ankara ElvanköyEtimesgut Mezarlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı.

 

125 / 249

28 yaşındaki Hüseyin Kısa İstanbul’da bir atölyede tornacı olarak çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi  Cumhurbaşkanı Erdoğan, "sokağa çıkın, direnin" çağrısı sonrası sokağa çıktı. Hain darbecilerin kullandığı tankın altında kalan Hüseyin Kısa şehadet şerbetini içti. Şehitin eşi, , “Kızım babasız kaldı, ciğerim yanıyor. Teröre dur desinler artık yeter. Başkaları da yanmasın, evladım yetim kaldı, başkalarının kalmasın. Vatan sağ olsun” dedi.  Şehit Hüseyin Kısa,  memleketi Tokat Zile’de düzenlenen törenin ardından Yıldıztepe Köyü’nde toprağa verildi.  

 

126 / 249

30 yaşIndaki İbrahim Ateş, mobilyacIlIk yaparak geçimini sağlıyordu. Ankara esnafa da, darbecilere karşı tek yürek oldu. 15 Temmuz gecesi darbeye karşı sabaha kadar sokaktaydı. İbrahim Ateş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınında helikopterden yapılan bombalı saldırıda şehadet şerbetini içti. Demokrasi şehidi İbrahim Ateş, KızıIcahamam Süleler Mahallesi'nde kılınan cenaze namazının ardından Süleler Mahallesi Mezarlığı'na defnedildi 

 

127 / 249

Tatil için İstanbul'a gelmişti, şehadet şerbetini içti. 25 yaşındaki İbrahim Yılmaz, yeni evli ve 8 aylık bir çocuğu vardı. Erzurum’un Şenkaya İlçesi  Yaymeşe köyü camiinde imam ve hafızlık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası Fatih Camisi’nden çıkıp Saraçhane'ye doğru harekete geçti. O sıralarda hain darbecilerin işgal ettiği İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önündeki direnişe katıldı. Hainlerin silahından çıkan kurşunun göğsüne isabet etmesi sonucu şehit düştü. Babası şehit oğlu için, ‘Büyük bir cesaret örneği gösterdi’ dedi.

128 / 249

41 yaşındaki İhsan Yıldız, İstanbul'da serbest meslek erbabıydı, kaynakçılık yapıyordu. Aslen Trabzon'un Of İlçesi'ndendi. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz sokağa çıktı, direnişe katıldı. İhsan Yıldız, tank ve zırhlı askeri araçlarla kapatılan Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehadet şerbetini içti. Şehit İhsan Yıldız’ın cenazesi Eyüp mezarlığına tekbirler eşliğinde defnedildi.

129 / 249

32 yaşındaki İsmail Kefal, İstanbul'da garsonluk yapıyordu. Giresun doğumlu Kefal, 15 Temmuz gecesi Anadolu yakasında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerinde bulunan darbecilere karşı mücadele için köprüye gitti. Sosyal medya hesabından 'canlı yayın' yaparak hainlerin kalkışmasını anbean bildirdi. "Arkadaşlar ne olur ayağa kalkın" diyerek herkesi darbeye karşı mücadele etmeye çağırdı. İsmail Kefal, FSM Köprüsü'nde üzerine çıktığı tankın aniden hareket etmesi sonrası tankın üzerinden düşerek yaralandı. Beykoz Devlet Hastanesi'ne kaldırılan İsmail Kefal, kurtarılamadı, şehadet şerbetini içti. İsmail Kefal'in annesi, "Tek dalımdı, dalımı kırdılar" diyerek darbecilere tepki gösterdi.

130 / 249

1983 doğumlu izzet Özkan, geçimini kuaförlük yaparak sağlıyordu. Evli ve 3 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla sokaklara indi ve direnişe katıldı. AK Parti Genel Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önünde darbeciler tarafından şehit edildi. Yakınları onun için yaptığı video klipte, “Omuzlarında melekler var” diyorlardı. Şehit İzzet Özkan, Ankara'da düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.  

131 / 249

42 yaşındaki Kader Sivri, bir otoparkın yöneticisiydi. Kader Sivri, aslen Rize’liydi, memleketinden tatilden yeni dönmüştü. 15 Temmuz gecesi kardeşiyle birlikte sokağa çıktı. Çengelköy’deki Kuleli Askeri Okulu önüne gitti. Hain darbecilerin açtığı ateş sonucu kardeşinin önünde şehit düştü. Şehidin kardeşi, “Rütbeli darbeciler kendi mermilerini sıktı. Ondan sonra diğer darbeciler G3 mermisi sıktı. G3 mermisi kardeşimin sağ göğsünden girip sırtından çıktı." diyor. Kader Sivri’den geriye iki yetim çocuk kaldı.  

132 / 249

1 ay önce askerden gelmişti, darbecilerin silahından çıkan kurşunla şehit düştü. 23 yaşındaki Kemal Ekşi, memleketi Rize'nin İkizdere ilçesinin internet sayfasının sosyal medya yöneticiliğini yapıyordu. 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü'nü kapatan darbecilere karşı direnişe geçen grubun içerisindeydi. Hain darbecilerin kurşunuyla şehit oldu. Babası oğlunun direniş için annesini dinlemeyerek eve dönmediğini söyledi, "Siper alarak atış yapmışlar, bilinçli atış yapmışlar." dedi. Şehit Kemal Ekşi Ataşehir Kayışdağı Mahallesi'nde bulunan İmam Hüseyin Cami'nde kılınan cenaze namazı sonrası Karacaahmet mezarlığına defnedildi. 

133 / 249

49 yaşındaki polis memuru Kemal Tosun, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın motosikletli eskort ekibinin başıydı. Evli ve 2 çocuk babasıydı.  Emeklilik zamanı gelmişti ancak çocuklarının geleceği için çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini öğrenince vatan savunması için harekete geçti.  Boğaziçi Köprüsü’nü kapatan tanklara müdahale etmek için bölgeye gelen  Özel Hareket Şube Müdürü’ne eşlik etti. Tosun, köprü üzerinde darbecilerin açtığı ateş sonucu sırtından vuruldu, olay yerinde şehit düştü. Şehit Kemal Tosun, memleketi Niğde’de düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. 

134 / 249

Trabzonlu Köksal Karmil, 50 yaşındaydı. İstanbul'daki 1. Ordu Komutanlığı’nda memurluk görevini sürdürüyordu. Köksal Karmil, 15 Temmuz gecesi evinde istirahat ediyordu. Televizyon kanallarında Boğaziçi Köprüsü'nün hainler tarafından kapatıldığını ve halkın hedef alındığını öğrenince oraya koştu. Yaralıları taşımak için seferber olan Karmil, Boğaziçi Köprüsü'nde hainlerin silahından çıkan kurşunla şehit oldu. 5 çocuk babası Karmil'in eşi, "Bana, 'Bu makamı kaçıramam vatanım için gitmem gerekiyor' dedi ve gitti" diye konuştu. Köksal Karmil, ikindi namazını müteakip Ümraniye Meyveli Bahçe Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı. 

135 / 249

37 yaşında bir polis memuruydu.  15 Temmuz gecesi darbe girişimini haber alır almaz görevi başına gitti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bölgesinde hain darbecilerin savaş uçaklarıyla yaptığı saldırı sonrası şehit düştü. Köksal Kaşaltı'nın babası, "Oğlumun şehit düşeceği sanki içine doğmuştu. Göreve giderken eşi ile helalleşip 'Benden hariç kimseye kapıyı açma' demişti. " ifadesini kullandı. Polis Memuru Köksal Kaşaltı’nın kızı Ecrin Naz, eşi Şerife, babası Hüseyin, annesi Satı cenazede gözyaşları döktü. Polis memuru Kalkan, Karşıyaka Mezarlığı'nda toprağa verildi. 

136 / 249

23 yaşındaki Kübra Doğanay, özel harekat polisiydi. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde eğitim görmüş, arkadaşları Cennet Yiğit ve Gülşah Güler'le birlikte polis olmaya karar vermişlerdi. Komiser yardımcısı Doğanay, aynı arkadaşları gibi 8 aydır polisti, Diyarbakır Sur'daki operasyonlara katıldı, geri döndü. 15 Temmuz gecesi üç arkadaş, görev başı emriyle birlikte, Ankara'daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na gitti. Kübra Doğanay da aynı arkadaşları Cennet Yiğit ve Gülşah Güler gibi, hain darbecilerin gasp ettiği savaş uçaklarıyla yaptığı saldırıda şehit düştü.Şehit Kübra Doğanay, memleketi Kayseri'nin Yeşilhisar ilçesinde son  yolculuğuna uğurlandı. Şehidin adı, ilçesinde yapılacak olan Fen Lisesi'nde yaşayacak. 

137 / 249

25 yaşındaki Lokman Biçinci Erzurum'luydu. Ankara'da ikamet eden Lokman Biçinci, Kazan’ın kahramanlarından oldu. Darbeci hainlerin merkezi konumundaki Akıncı Ana Jet Üs Komutanlğın'ndan kalkan uçakları engellemek için yola çıktı. Komutanlık önünde darbecilerin açtığı ateş sonucu şehadet şerbetini içti.  Şehit Lokman Biçinci’nin ölüm haberiyle yıkılan acılı baba Recep Biçinci, “Oğlum şehit oldu ama biz de her zaman için devletimiz için ölmeye hazırız. Devletimiz nerede biz oradayız. 4 çocuğum daha var 4 çocuğum da devletimizin emrinde” dedi Lokman Biçinci, Ankara’nın Kazan ilçesine bağlı Kazan Şehitliği'nde son yolculuğuna uğurlandı. 

138 / 249

Gümüşhane Kelkit doğumlu 52 yaşındaki Lokman Oktay, elektrikçilik yapıyordu. Evliydi. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla hain darbecilere karşı sokağa çıktı, evine en yakın yer olan Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Hain darbecilerle tartıştı, onları kalkışmadan vazgeçirmeye çalıştı. Ancak  hain darbecilerin açtığı ateş sonucu olay yerinde şehit oldu. Şehit Lokman Oktay'ın cenazesi Ümraniye Kocatepe Şehitliği'nde defnedildi. 

139 / 249

63 yaşındaki Lütfi Gülşen, emekliydi. Ankara Kızılcahamam'da yaşayan Lütfi Gülşen, evli ve iki çocuk babasıydı. Yakınlarına son sözleri, "Biz şehit olmak istiyoruz" oldu. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası iki amcasının oğluyla sokaklara çıktı, yaklaşık 70 kilometre yol giderek direnişe katıldı. Gece boyunca hain darbecilerden Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni korudu, birçok saldırıdan kurtuldu. Ancak sabah saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde darbecilerin gasp ettiği savaş uçağından atılan bomba sonucu şehit oldu. Şehit Lütfi Gülşen, kendisi gibi demokrasi şehidi iki amcasının oğluyla birlikte Ankara Kızılcahamam'da son yolculuğuna uğurlandı.  

 

140 / 249

17 yaşındaydı Mahir Ayabak... Garsonluk yapıyordu. 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sırasında işyerindeydi. İşten çıkar çıkmaz işgal altındaki Atatürk Havalimanı’nı kurtarmak için yola çıktı?. Mahir ve arkadaşları, darbeci hainlerden birini etkisiz hale getirerek polislere teslim etmişti. Olay sonrası darbecilerin hedefi oldu, genç yaşta şehit düştü.  Annesi, " Vatan için gerekirse diğer çocuğumu da yollarım. Benim oğlum ölmeseydi başkasının oğlu ölecekti’’ dedi. 17 yaşındaki Mahir Ayabak, Edirnekapı Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.  

141 / 249

35 yaşındaki Medet Ekizceli, bir fabrikada işçi olarak çalışıyordu. Aynı zamanda işyeri sendika temsilcisiydi. Yıllık izinde Ankara'ya geldi. 15 Temmuz gecesi darbe girişimini duyar duymaz sokaklara çıktı. Darbeci hainlerin saldırısı sonucu şehit düştü. Şehit Medet Ekizceli, Çankırı'nın Kızılırmak ilçesine bağlı Tepe Alagöz köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

142 / 249

47 yaşındaki Mehmet Akif Sancar, polis memuruydu. Evli ve üç çocuk babası polis memuru, başkent Ankara’daki Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda görev yapıyordu. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin gasp ettiği savaş uçaklarıyla düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybetti. Şehit polis Mehmet Akif Sancar, Ankara Elvankent Tevhid Camii’nde düzenlenen tören sonrası son yolculuğuna uğurlandı.  

143 / 249

Astsubay olmayı düşünüyordu, şehit oldu. 22 yaşındaki Mehmet Ali Kılıç, inşaat bölümünden yeni mezun olmuştu.Kılıç, “Rabbim kazanmayı nasip et bana” diyerek Hava Kuvvetleri komutanlığı Muvazzaf Sözleşmeli Astsubay sınavına girmeye hak kazandığını gösteren belgeyi sosyal medya sitesinde paylaşmıştı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere yönelik direnişe katıldı. Arkadaşlarıyla birlikte Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Saat 04.00 sıralarında hain darbecilerin tank ateşi sonrası yaralandı. Hastaneye kaldırıldı ama bir gün sonra şehadet şerbetini içti. Mehmet Ali Kılıç'ın cenazesi Ayazağa mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.  

144 / 249

43 yaşındaki Mahmut Coşkunsu işadamıydı. Evli ve 5 aylık bir oğlu vardı. Ailesiyle bayram için gelmişti 20 Temmuz'da çalıştığı Azerbaycan'a dönecekti. 15 Temmuz gecesi ailesini evine bıraktı, abdestini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın evinin olduğu Kısıklı'ya gitti. yanında eniştesi de vardı. "Baba nerede. Bir şey olmasın babaya" diye bağırdı orada...Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını duyunca, Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Köprüdeki darbeci saldırısının ortasında kaldı, kahramanca mücadele etti. Gece boyunca yaralıları ambulanslara taşıdı. Ancak hainler sabahın ilk ışıklarında başından tek kurşunla vurarak Mahmut Coşkunsu'yu şehit etti. Şehidin eşi, ''Eşimle gurur duyuyorum ama oğlum hiçbir zaman baba diyemeyecek. Ona üzülüyorum" diyor. Giresun Alucra'nın Koman köyünden şehit Mahmut Coşkunsu, İstanbul Ümraniye Çakmak Mahallesi Çamlik Camii'nden son yolculuğuna uğurlandı. 

145 / 249

32 yaşındaki Mehmet Demir, Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda teknik eleman olarak görev yapıyordu.  6 kardeşi vardı, sadece 4 yıl önce evlenmişti. Bayram tatilinden hafta başı dönmüş, işinin başına geçmişti. 15 Temmuz gecesi FETÖ darbesine karşı polisin alarma geçmesi sonrası o da Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti. Hain darbecilerin gasp ettikleri helikopterle düzenlediği saldırıda şehit düştü. Şehidin dayısı, “Devletin silahıyla, devletin parasıyla, devletin tankıyla bizim insanlarımızı vurdular. Bunu yapanlar Allah’ından bulsun” dedi. Şehit Mehmet Demir, memleketi Gaziantep’te Yeşilkent Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı. 

 

146 / 249

48 yaşındaki Mehmet Güder,  Küçükçekmece’de bir restoranda çalışıyordu. Evli ve 2 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi hain darbe kalkışmasını duyunca işini gücünü bırakıp sokağa çıktı, direnişe katıldı.  Darbeci hainlerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nü ele geçirmelerine engel olmak için Vatan Caddesi'ne gitti. Hainlerce gasp edilen helikopterden açılan ateşin hedefi oldu. Kafasından vurulan Güder olay yerinde şehit düştü. Şehit Mehmet Güder, İstanbul Cennet Mahallesi'nden gözyaşlarıyla son yolculuğuna uğurlandı.

147 / 249

61 yaşındaki Mehmet Gülşen, Ankara'da esnaflık yapıyordu. Evli ve iki çocuk babasıydı. Gençlere, "Siz şimdilik gelmeyin, biz şehit olmaya gidiyoruz" diyerek karşı çıktı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla kardeşi ve eniştesiyle birlikte sokağa çıktı. Gece boyunca Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni hain darbecilerden korudu. Sabah saatlerinde hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçağından atılan bomba sonucu kardeşi ve eniştesiyle şehit oldu. 3 demokrasi kahramanı birlikte, Ankara Kızılcahamam'da son yolculuğuna uğurlandı. 

148 / 249

37 yaşındaki Mehmet Karaaslan, gümrükleme işi yapıyordu.  Evli ve 3 çocuk babasıydı. Diyarbakırlı olan Karaaslan, çocuklarını okutmak için gurbette çalışmak mecburiyetinde kalmıştı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı Boğaziçi Köprüsü'ne gitti ve direnişe katıldı. Hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehadet şerbetini içti. Şehit olması sonrası 12 yaşındaki kızı Gizem Karaaslan, babası için "Koca Yürekli Şehit" isimli şiir yazdı.  Mehmet Karaaslan, İstanbul Yeni Bosna İmam Azam Camii’ndeki cenaze namazı sonrası son yolculuğuna uğurlandı.  

 

149 / 249

32 yaşındaki Mehmet Karacatilki, 12 yıllık polis memuruydu. İki çocuk babası Karacatilki aslında Isparta Emniyet Müdürlüğü bünyesinde çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi bulunduğu Ankara Gölbaşı Özel Harekât Daire Başkanlığı'na geçici görevle gitmişti.  Hain darbecilerin savaş uçaklarıyla yaptığı saldırı sonrası 54 arkadaşıyla birlikte şehit düştü. Şehidin babası cenazesinde oğlunun tabutuna sarıldı. "Kuzum sana hakkımı helal ediyorum." diyerek gözyaşı döktü.Polis memuru Mehmet Karacatilki memleketi Osmaniye'de son yolculuğuna uğurlandı.  

150 / 249

22 yaşındaki Mehmet Kocakaya,başkent Ankara’da özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Çorum’un Alaca ilçesi nüfusuna kayıtlı Mehmet Kocakaya, 15 Temmuz gecesi direniş için sokağa çıktı. Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı binasını işgal eden darbecilere karşı mücadele etti. Hainlerin ele geçirdiği helikopterden açılan ateş sonucu genç yaşta şehit oldu.  Şehit Mehmet Kocakaya'nın ablası, cenazesinde, "İçine doğdu. Çok istiyordun şehit oldun. Seni evden çıktığın gibi uğurluyorum kardeşim" diye ağıt yaktı. Şehit Mehmet Kocakaya’nınnaaşı, Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı 

151 / 249

49 yaşındaki Mehmet Şefik Şefkatlioğlu, İstanbul’da beyaz eşya servisinde çalışıyordu. Eşiyle sokağa, “Allah için şehit olursak, oluruz” diyerek sokağa çıktılar. 15 Temmuz gecesi Atışalanı Yanyol mevkiinde otobanda aracının içinde seyir halindeyken, hainlerin kullandığı tank aracın üzerinden geçti. Hain saldırıda Mehmet Şefik Şefkatlioğlu şehit oldu, eşi Gazi Vahide Şefkatlioğlu yaralandı. Aslen Şanlıurfalı olan Şehit Mehmet Şefik Şefkatlioğlu’nun cenazesi, Esenler Sondurak Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı.Şehit Mehmet Şefik Şefkatlioğlu, ardında en küçüğü 10 yaşında 3 yetim bıraktı.  

152 / 249

30 yaşındaki Mehmet Şengül, Makine Mühend

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık