15 Temmuz Şehitlerimiz 1

15 Temmuz 2016'da gerçekleşen hain darbe girişiminde Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca şehit edilen kardeşlerimizin isimleri memleketleri görevleri ve gözyaşlarına boğan hikayeleriyle haberimizde...

15 Temmuz Şehitlerimiz 1
  • 15 Temmuz 2019, Pazartesi 11:56

Şehadet emrini kahramanca gözünü kırpmadan yerine getirdi, darbeci hainlerin kurşunlarıyla şehit düştü. Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir, evli ve iki çocuk babasıydı. Özel Kuvvetler askeri Ömer Halisdemir, yurt içi ve yurt dışında birçok görevde yer aldı. 15 Temmuz gecesi Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı paşanın, darbeci generali “vur” emrini yerine getirerek darbe girişiminin engellenmesinde büyük rol oynadı.  Şehit Astsubay Ömer Halisdemir, Özel Kuvvetler Komutanlığı’na yanındaki korumalarıyla birlikte girerken darbeci generali vurarak öldürdü. Darbeci hainler tarafından 30 kurşunla şehit edildi. Kahraman asker Ömer Halisdemir’in cenazesi Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Çukurkuyu kasabasında son yolculuğuna uğurlandı. 

 

2 / 249

53 yaşındaki Mustafa Cambaz, Yenişafak Gazetesi'nde foto muhabiriydi. Batı Trakya'nın Gümülcine kentinde doğan Mustafa Cambaz, Yunan ordusunda askerlik yapmayı reddettiği için Yunanistan vatandaşlığından çıkarılmıştı. Evli ve bir çocuk babasıydı. Şehidin eşi, "Gitme dedim ama 'Bu olaylar başlamışken beni evde tutamazsın' dedi." ifadesini kullanıyor. Sosyal medya adresinden, "Başkomutan Erdoğan'ın isteği ve emriyle sokağa çıkıyoruz." mesajını paylaştı.  Ardından darbecilere karşı direnmek için sokağa çıktı. Çengelköy Karakolu'nu basan darbeciler tarafından göğsünden iki kurşunla şehit edildi. Şehit olduğunda vatansızdı,  15 Ağustos'ta Bakanlar Kurulu kararıyla Türk vatandaşlığına alındı. Türkiye'deki tüm ulu camileri bir kitapta toplamak hayallerinden biriydi.  

 

3 / 249

45 yaşındaki Prof. Dr. İlhan Varank, Milli Eğitim Bakanlığı Bursu kazanarak ABD Ohio State Üniversitesinde bilgisayarlı öğretim teknolojileri alanında master yaptı, daha sonra aynı alanda doktorasını tamamladı.  Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanlığı görevini yürütüyordu. Evli ve iki çocuğu vardı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank’ın da ağabeyi olan İlhan Varank, darbe girişimini duyar duymaz sokağa çıktı, direnen vatandaşlarla birlikte darbecilere karşı mücadele etti. Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir binası önünde darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Şehit İlhan Varank, Fatih Camii’ndeki cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı. 

 

4 / 249

Dava insanı, dava yolunda şehit düştü.  5 Mart 1962 yılında Çorum’un Mecideyekavak Köyü’nde doğan Erol Olçok, evli ve üç çocuk babasıydı. 54 yaşındaki reklamcı Erol Olçok, Türkiye’de en önemli siyasi iletişim kampanyalarının duayeniydi. 14 yıllık AK Parti iktidarının, başarıdan başarıya koşan tüm seçim kampanyalarında onun damgası vardı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilişkisini hiçbir zaman profesyonel bir ilişki olarak tanımlamadı. Her zaman dava, yol ve kader arkadaşlığı olarak gördü. İlk oğluna  Abdullah Tayyip adını verdi. Oğluyla birlikte şehadet şerbetini içti. 15 Temmuz gecesi oğlu Abdullah Tayyip ile gittiği Boğaziçi Köprüsü'nde hain darbeciler tarafından şehit edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, cenaze töreninde, "Erol benim bir yol arkadaşımdı Abdullah pırlanta bir yavrumuzdu. Mekanı cennet olsun inşallah." diyerek gözyaşlarını tutamadı. Şehit Erol Olçok, Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii’ndeki cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’nda evladı Abdullah Tayyip ile yan yana defnedildi. 

 

5 / 249

Babasının  ısrarına aldırmadı, genç yaşta şehadet şerbeti içmeye koştu. 16 yaşındaki Abdullah Tayyip Olçok, duayen isim Erol Olçok'un oğluydu. Koşuyolu Özel Birey Temel Lisesi’nde eğitim görüyordu, mezun olup hukuk fakültesine girecekti. 15 Temmuz gecesi babası dava insanı Erol Olçok, hain darbecilere karşı sokağa çıkınca o da bir an bile tereddüt etmedi. Babasıyla birlikte omuz omuza direndi. Hain darbecilerin Boğaziçi Köprüsü'nde açtığı ateş sonucu babasıyla birlikte şehadet makamını seçti. Ona isim verenler 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Cumhurbaşkanı Erdoğan cenazesinin başındaydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Erol benim bir yol arkadaşımdı; Abdullah pırlanta bir yavrumuzdu. Mekânı cennet olsun inşallah” derken gözyaşlarını tutamadı. Abdullah Tayyip Olçok, Altunizade İlahiyat Fakültesi Camii’ndeki cenaze namazı sonrası Karacaahmet Mezarlığı’nda babasıyla yan yana defnedildi.

 

6 / 249

1969 doğumlu Topçu Kıdemli Başçavuş Bülent Aydın hain darbe gecesi ilk şehit olan askerlerden biri oldu. Özel Kuvvetler’dendi, 5 yıl önce emekli oldu ama "daha genciz" diyerek çalışmaya devam etti. Darbeci hainler ilk olarak Genelkurmay Başkanlığı’nı basmıştı. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruma astsubayı Bülent Aydın, komutanını korurken darbeci hainler tarafından vuruldu. Onu almaya giden ambulansa da ateş açıldı. Kahraman Astsubay Bülent Aydın şehit oldu.  Ağabeyi, "Kardeşim Bülent öğle yemeğini birlikte yediği arkadaşı tarafından şehit edildi" dedi. Astsubay Bülent Aydın, darbecilere karşı ilk kurşunu sıkanlardan… Eşi Şahnaz Aydın, eşinin, darbecilere karşı ilk kurşunu sıkarak darbenin seyrini değiştirdiğini söyledi. Şehit Bülent Aydın şimdi Ankara’nın Mamak ilçesindeki Cebeci Askeri Şehitliği’ndeki ebedi istiratgahında… 

7 / 249

37 yaşındaki Halil Kantarcı, küçük yaştan beri İslami mücadele içindeydi. 28 Şubat döneminde henüz 15 yaşındayken haksız yere idamla yargılandı, 10 yıl hapis yattı, suçsuz olduğu anlaşılınca serbest bırakıldı. 15 Temmuz gecesi sosyal medyada arkadaşlarını direnişe çağırmış, " Ateş ediyorlar. Millet birikiyor. Allah büyük" paylaşımında bulunmuştu. Darbeci hainlerin açtığı ateşte, İstanbul Çengelköy’de şehit düştü. Yanındaki ağabeyine son sözleri, “'Eşimi ve çocuklarımı çok seviyorum.

Onları ümmete emanet ediyorum'’ oldu. Şehidin eşi, “Onunla bir mücahit olduğunu düşündüğüm için evlendim, gururluyum” dedi.  Kantarcı, geride 9 aylık, 2,5 yaşında ve 9 yaşında 3 yetim evlat bıraktı. Şehit Halil Kantarcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle İstanbul Fatih Camii’ndeki cenaze namazı sonrası son yolculuğuna uğurlandı. 

8 / 249

5 Temmuz darbe girişiminden 4 gün önce Erzincan'dan Ankara'ya Kara Harp Okulu Bando
Bölük Komutanlığı'na tayin edilen ve bekar olan Astsubay Başçavuş Ziya İlhan Dağdaş, ev
kiralayıp yerleşme hazırlıkları yapıyordu. Darbe gecesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip
Erdoğan'ın çağrısı üzerine sivil kıyafetle Genelkurmay Başkanlığı'nın önüne giden Astsubay
Dağdaş, başına isabet eden tek kurşunla yaşamını yitirdi. 31 yaşındaki Dağdaş'ın Muğla'da
yaşayan ailesi, darbe girişimi sonrası oğlundan haber alamayınca Ankara'ya gitti. İlk etapta
oğlunun gözaltına alınan askerler arasında olduğunu düşünen anne Bilsen Dağdaş, listede
çocuğunun adını bulamayınca bu kez hastanelerin yolunu tuttu. Altı gün oğlunu arayan anne
Dağdaş, son çare olarak Ankara Adli Tıp Kurumu'na gitti. Burada kimliksiz cenazeler
olduğunu öğrenen Bilsen Dağdaş, DNA örneği verdi. Darbe girişiminden tam 8 gün sonra adli
tıp kurumundaki görevlilerin kendisini aramasıyla acı haberi alan anne Dağdaş, oğlunun 
cenazesine ulaştı. Ancak durumunun belirsizliği nedeniyle şehit olduğu duyurulmayan
Astsubay Dağdaş'ın şehit sayılması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuruldu.
Savcılık, soruşturmanın ardından Dağdaş'ın FETÖ'cü askerler tarafından şehit edildiğini
duyurdu. Şehidin naaşı, 15 Temmuz darbe girişiminden 6 ay sonra memleketi Muğla'daki
mezarlıktan alınarak, askeri törenle Garnizon Şehitliği'ne defnedildi.

9 / 249

44 yaşındaki Ayşe Aykaç, ev hanımıydı. Ev hanımı Aykaç, kalkışmayı öğrendikten sonra hemen abdest alarak, namaz kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sokağa çıkın" çağrısına uyan Aykaç, evdekilerle helalleşerek vatan ve millet sevdasıyla yollara düştü. Eşiyle birlikte yan yana Boğaziçi Köprüsü'ne doğru yola çıktı. Aykaç çifti, Altunizade'ye gelince araçlarından inerek, darbeci hainleri önlemek için köprüye doğru yürüdü. Ayşe Aykaç, köprüye girişte darbeciler tarafından vatandaşların üzerine açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Köprüye ön saflarda yürüyenler arasında bulunan Ayşe Aykaç, arkasında gözü yaşlı 4 çocuk bıraktı. Aykaç'ın cenazesi istanbul Çengelköy'de son yolculuğuna uğurlandı.

 

10 / 249

26 yaşındaki Fatih Satır, pilot olma hayalleri kuruyordu. Pilotluk sınavını kazanmış, mülakata girmeyi bekliyordu. "Baba ölmek var, dönmek yok. Hakkını helal et. Şehit olmaktan geriye dönüş yok. Sizi çok seviyorum" diyerek yola çıktı. Sarıyer’den İstinye’deki Borsa İstanbul’un önüne geldi. Hain darbecilerin açtığı yaylım ateşi sonucu şehit düştü. Şehidin babası, “"Şehit oğlumun üzerindeki kanlı bayrağı asla yıkatmam" diyor. Demokrasi şehidi Fatih Satır'ın cenazesi İstinye Aile Kabristanlığı'nda son yolculuğuna uğurlandı. 

 

11 / 249

Doğumları bir, şehit olmaları bir oldu. Adanalı ikiz kardeş Ahmet ve Mehmet Oruç, Adana'da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görev yapıyorlardı. 6 ay arayla evlendiler, Ahmet Oruç’un eşi 7 aylık hamileydi. Helikopter pilotu eğitimi almak için Ankara’ya geldiler. 15 Temmuz gecesi Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlğı’ndaydılar. Hain darbeciler, ele geçirdikleri savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na bomba yağdırdılar. 

 

12 / 249

İkiz polis memurları, aynı anda şehadet şerbetini içtiler. İkiz oğullarını kaybeden Baba Hacı Ali Oruç cenaze töreni sırasında "Oğullarım. Beni bırakıp nereye gittiniz? Ben sizsiz ne yapacağım." diyerek gözyaşı döktü. Şehitler Mehmet ve Ahmet Oruç, son yolculuklarına Adana’da binlerce kişinin katıldığı törenle uğurlandı.  

 

13 / 249

3 yaşındaki bebeğini yatağında uyuttu, son görevi için Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti, şehadet şerbetini içti. 31 yaşındaki komiser Demet Sezen, Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı İnsan Kaynakları Şubesi Sosyal Hizmetler Bürosu'nda çalışıyordu. En zor işi yapanlardandı. Şehit ailelerine acı haberi veriyor, “Yavrunuz, anneniz, babanız şehit oldu” diyordu. 15 Temmuz gecesi 3 yaşındaki oğlu Hüseyin Alp’i uyuduğu yatağında bırakıp, Özel Harekat Daire Başkanlığı’na gitti. Hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla yaptığı saldırı sonrası şehit düştü. Birçok kez, şehit yakınlarına, “Şehitlik, şahadet en büyük mertebe” demişti. Şehidin adı memleketi Nevşehir Avanos’ta yaşayacak.

 

14 / 249

52 yaşındaki Adil Büyükcengiz,  evli ve 3 kız çocuğu babasıydı. Deri sektöründe faaliyet gösteren bir işadamıydı. 15 Temmuz akşamı darbecilere direnmek için Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binasının önüne koştu. Büyükcengiz, hain darbecilerin zırhlı araçlarına göğsünü siper etti ama darbecilerin halkın üzerine ateş açması sonucu sırtından vurularak şehit edildi. Şehidin ailesi, "Bu memlekete 10 Adil feda olsun" dedi. Şehit Adil Büyükcengiz, Zeytinburnu Yenidoğan Camisi'nde kılınan cenaze namazı sonrası  Edirnekapı Şehitliği'nde son yolculuğuna uğurlandı. Adil Büyükcengiz’in adı Pendik Adil Büyükcengiz Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yaşayacak. 

 

15 / 249

63 yaşındaki Ümit Güder, emekliydi ama geçim zorluğu nedeniyle bir firmada servis şoförlüğü yapıyordu. Evli ve 5 çocuk babasıydı. Hain darbe girişimi sırasında destan yazan Kazan'ın kahramanlarından oldu. Eşi ve 18 yaşındaki oğluyla birlikte hain darbecilerin merkezi konumundaki  Akıncı 4.Ana Jet Üs Komutanlığı’nın önüne gitti. Hainlerin gasp ettiği savaş uçaklarının kalkmasını engellemek isterken darbeci askerlerin açtığı ateşle yaralandı. Hastaneye kaldırılan Güder, 5 gün dayanabildi ve şehit düştü. Şehit Ümit Güder, Ankara Kazan Şehitliği'nde defnedildi 

 

16 / 249

31 yaşındaki Emrah Sapa, Ankara Kazan’da prefabrik yapım işinde çalışıyordu. Evliydi. 15 Temmuz gecesi sosyal medya adresinden, "Cumhurbaşkanım, Anadolu evlatları bütün mevcudiyetiyle emrindedir, talimatını bekler" paylaşımı yaptı. Ardından hainlerin merkez üssü konumundaki Akıncı Üssü’ne doğru yola çıktı, Kazan direnişinin sembollerinden biri oldu. Akıncı Üssü kapısındaki darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Şehidin eşi, “Vatan sağ olsun” dedi, babası ise, “Vatan sağ oldu, millet sağ oldu. Onların, milletin sayesinde biz ayaktayız." diye konuştu. Şehit Emrah Sapa, memleketi Ordu’nun Korgan ilçesinde aile kabristanlığında son yolculuğuna uğurlandı.  

 

17 / 249

Öğrenci Henüz 16 yaşında olan Engin Tilbaç, 15 Temmuz gecesi darbe girişimini protesto ederken tankın altında kalarak şehit oldu. Yüzü tanınmaz halde olduğu için kimliği tespit edilemeyen Tilbaç’ın ailesi, üç gün boyunca Tilbaç’ı aradıktan sonra sonucu DNA testi ile gencin hayatını kaybettiğini öğrendi. Genç şehidin annesi zihinsel, babası fiziksel engelliydi. Malatyalı Engin Tilbaç, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘meydanlara inin’ çağrısıyla birlikte dışarı çıktı.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimini protesto eden 16 yaşındaki Tilbaç, Baştabya Kışlası önüne giderek darbecilerin karşısına dikildi. Kışladan çıkış yapan tankları engellemek isterken şehit edilen Engin Tilbaç’ın ailesi, memleketleri Malatya’da tatildeydi. Çocuklarından 3 gün boyunca haber alamayan zihinsel engelli anne ve fiziksel engelli babaya, aranan oğullarının acı haberini Adi Tıp verdi. Adli Tıp ekiplerinin yaptığı DNA testi sonucunda kışla önünde tanklarla şehit edilen siviller içinde Sultangazili 16 yaşındaki Engin Tilbaç da bulundu. Şehit Tilbaç’ın cenazesi, 21 Temmuz’da memleketi Malatya’ya götürülerek Pütürge’ye defnedildi. Şehidin ismi, Adıyaman’da bir anaokuluna verildi. 

18 / 249

27 yaşındaki Murat Akdemir, Rize'nin Kalkandere ilçesine bağlı Dülgerli Köyündendi. 1 çocuk babası Akdemir, dürümcü dükkanı işletiyordu. Darbe girişimi gecesi, 'Reis bizi çağırıyor anne, şehit olmaya gidiyorum' diyerek evden çıktı. Köprü üzerindeki darbecileri engellemek için çıktığı yolda Üsküdar Çengelköy'de darbeci bir albayın kurşunlarının hedefi oldu, şehit düştü. Şehit Murat Akdemir, binlerce kişinin uğurladığı törenle, Üsküdar Kandilli Mezarlığı'na defnedildi. 

 

19 / 249

41 yaşındaki polis memuru Münür Alkan, evli ve bir kız babasıydı. Bolu’da görev yapan Alkan,  bir süre önce İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’ın koruma polisi olarak atanmıştı.  Görevini de son nefesine kadar sürdürdü. 15 Temmuz gecesi Boğaziçi Köprüsü’nde darbecilerin açtığı ateş sonucu İstanbul Emniyet Müdürü Çalışkan’ı korurken şehit düştü.  Şehit polis memuru Alkan, baba ocağı Tekirdağ’da son yolculuğuna uğurlandı.

 

20 / 249

35 yaşındaki Yasin Yılmaz, Ankara’nın Kazan ilçesinde bir markette çalışıyordu. Evli ve bir çocuk
babasıydı. Hain girişim sırasında darbecilerin merkezi konumundaki Akıncı Üssü'ne gitti, darbecilere
karşı mücadele etti. Yılmaz, 15 Temmuz gecesi protesto gösterisi sırasında Akıncı Üssü'nden açılan
ateş sonucu şehit oldu. Yasin Yılmaz’ın cenazesi memleketi Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesi'ne bağlı
Oluközü beldesinde kılınan cenaze namazından sonra belde mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

 

21 / 249

Mustafa Karasakal, 17 yaşındaydı. O genç yaşına rağmen sokağa çıktı. Lise öğrencisi Karasakal, 15 Temmuz’un en genç şehitlerinden oldu. Genelkurmay Başkanlığı’nın önünde helikopterden açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.   Demokrasi şehidi Karasakal'ın imam olan üvey babası Muhiddin Şahbaz, TRT'deki haberlerin kendilerini endişeye düşürdüğünü ifade ederek, " Genelkurmay'ın önünde önce tankların saldırısına maruz kaldık yani insanları ezecek oldular. Tank namluyu indirip de arabayı sürüklerken onun  den zor kaçtık. Daha sonra da helikopterle bizi taradılar o tarama sonucunda da yavrumuzu ayaklarımın dibinde buldum. Müdahale edemedik, edecek durumumuz yoktu, ambulans çağırdık, ambulans gelmedi. Yarım saat, kırk beş dakikaya yakın bir zaman dilimi çaresizce orada bekledik fakat gerçekten çaresizlik zor bir şey" diye konuştu. 

22 / 249

22 yaşındaki Yasin Naci Ağaroğlu, Ankara Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisiydi. Darbe girişimini
duyunca, sokağa çıktı. Uçaklara, hava bombardımanına, tanklara, hain saldırıya karşı Meclis’i,
Genelkurmay’ı, Türkiye’yi korumaya koştu. Genelkurmay Kavşağı’nda helikopterden açılan ateş
sonucu şehit düştü. Öğretmen bir anne ile babanın oğlu şehit Yasin Naci Ağaroğlu için Antalya’nın
Korkuteli ilçesi’nde düzenlenen törene yaklaşık 50 bin kişi katıldı. 22 yaşındaki oğullarının Ankara
Hukuk Fakültesi’nden mezuniyet diplomasını alan Zehra ve Osman Ağaroğlu çifti, gözyaşlarını
tutamadı.

23 / 249

52 yaşındaki Ayhan Keleş, mobilyacılık yapıyordu. 15 Temmuz gecesi başkent Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde düzenlenen saldırıda şehit oldu. Keleş'in Türk bayrağına sarılı tabutuna sarılan eşi Fadik ile çocukları Tolga ve Fazlı Keleş, gözyaşı döktü. Ayhan Keleş,  cenazesi memleketi Kırşehir Kaman İlçesi'nde son yolculuğuna uğurlandı. 

Keleş'in, Kurancılı Kasabası Belediye Meydanı'nda kendi adına bir saat kulesi dikildi ve naaşı Kurancılı Kasabası Şehitlik Mezarlığı'nda defnedildi.

24 / 249

48 yaşındaki Erol İnce, Özel Harekat polisiydi. Evli, 9 ve  14 yaşlarında iki erkek çocuk babasıydı. 54 arkadaşıyla birlikte hain darbecilerin ele geçirdikleri savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yaptıkları saldırıda şehit düştü. Artvin Yusufeli’li şehit Erol İnce’nin cenazesi İstanbul Eyüp Sultan Camii’nde düzenlenen tören sonrası Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi. Adı Artvin Şehit Erol İnce İmam-Hatip Ortaokulu’nda yaşatılacak.  

 

25 / 249

39 yaşındaki Mehmet Çetin, Cumhurbaşkanlığı Koruma polisiydi. Evli ve iki çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi 37 hain darbecinin Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik düzenlediği suikast saldırısında canını ortaya koydu. Hain darbecilerle kahramanca çatışan Mehmet Çetin, sabaha doğru 03.00 sıralarında şehit düştü. Şehit Mehmet Çetin için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tören düzenlendi. Şehit özel harekat polisi Mehmet Çetin, memleketi Uşak'ta düzenlenen cenaze töreni sonrası son yolculuğuna uğurlandı.

 

26 / 249

1977 doğumlu Muhammed Aksu, istanbul Esenler’de oturuyordu. Aşçılık yaparak geçimini sağlıyordu. 15 Temmuz gecesi, kuzeniyle birlikte darbecilere karşı direnmek için sokağa çıktı. Darbeciler, Muhammed Ali Aksu’nun içinde bulunduğu aracı tanklarıyla ezerek geçti. Muhammd Aksu, darbe girişiminin ilk şehitlerden biri oldu. Aksu, Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından memleketi Samsun’un Alaçam ilçesi Doyran Köyü’nde gözyaşları arasında defnedildi. 

 

27 / 249

26 yaşındaki Antalyalı polis memuru Muhammet Oğuz Kılınç, İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü’nden geçici görev için Ankara’ya gitmişti. 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü hainlere karşı savundu. Polis babasına telefonda, “Gereğini yapacağız” dedi. Görev yerini bir an bile terk etmedi, darbecilerin ele geçirdiği helikopterden açılan ateş sonucu şehit oldu. Babası Emniyet-Sen Genel Başkan Yardımcısı polis memuru Zeki Kılınç, “Artık ben de bir şehit babasıyım. Kendisiyle onur ve gurur duyduğum, canım oğlum” dedi. Şehit polis memuru Oğuz Kılınç, memleketi Antalya’da son yolculuğuna uğurlandı. Şehit Polis Muhammet Oğuz Kılınç’ın adı memleketi Antalya’daki iki okulda yaşayacak.  

 

28 / 249

51 yaşındaki Sevgi Yeşilyurt, İstanbul Eminönü’ndeki bir şirkette çalışıyordu. İki çocuğu vardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "sokağa çıkın" çağrısıyla alanlara koştu. Darbecilerin Boğaziçi Köprüsü'nün kapattığını duyunca, köprüye gitti. Oğlu Sadık Divan da, o sıralarda Atatürk Havalimanı’ndaki darbecilerle mücadele ediyordu. Şehidin oğlu, "Annem vatan söz konusu olduğunda kaplan kesilirdi. O gece de kaplan kesilmiş. Allah ona şehitliği nasip etti. Köprüde ilk açılan ateşte koşmaya başlamış askerlerin üzerine, ilk şehit olanlardan biri olmuş annem" dedi. Sevgi Yeşilyurt, hain darbecilerin açtığı ateş sonucu Boğaziçi Köprüsü’nde şehit düştü. Aslen Samsun Alaçam’lı olan Sevgi Yeşilyurt, İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı. 

 

29 / 249

39 yaşındaki Tahsin Gerekli, bir tekstil firmasının sahibiydi. Evli ve beş çocuğu babasıydı. Elazığ’ın Baskil ilçesi Zeyve köyünden olan Tahsin Gerekli, 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı üzerine sokağa çıktı, direnişe katıldı. Son sosyal medya mesajında saat 00.53'de, “ Bu vatan hepimizin, herkes sokağa!” paylaşımını yaptı. Saraçhane'deki hain darbecilerin işgali altındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önündeydi. Darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Şehit Tahsin Gerekli  Şirinevler Ulu Cami'de kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği'nde defnedildi. 

 

30 / 249

60 yaşındaki Tevhit Akkan, Ankara’da seyyar satıcılık yapıyordu. Erzurum Horasanlı Tevhit Akkan, 15 Temmuz gecesi 3 oğluyla sokağa çıktı. Ankara’da yolun çatışmaların yaşanığı Jandarma Genel Komutanlığı önüne gitti. Baba Tevhit Akkan, oğullarıyla birlikte tankların üzerine yürüdü. Darbecilere, “Aynı vatandandayız, aynı milletteniz” dediler ama kurşunların hedefi oldular. Baba Tevhit Akkan, oğluna isabet edecek kurşunun önüne geçti, şehit oldu. Darbecilerin saldırsında Tevhit Akkan’ın 2 oğlu Nahit ve Ferit ise yaralandı, gazi oldu.  Oğulları darbe girişimi sonrası demokrasi nöbetlerine katıldı, “Vatan sağolsun, Babamızdan devraldığımız  nöbetteyiz” dediler.  

 

31 / 249

43 yaşındaki Türkmen Tekin, İstanbul Esenler'de oturuyordu. 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısı sonrası Atatürk Havalimanı'nın darbeci işgali altında olduğunu duyunca ailesiyle birlikte harekete geçti. Türkmen Tekin, Esenler Dörtyol'da darbecilerin ele geçirdiği tankın ezmesi sonucu eşi ve çocuklarının önünde şehit oldu. Şehidin oğlu, “Biz bu davadayız, annem de bu davadaydı, ben de bu davadayım. Kimse ağlamasın, üzülmesin, dik dursun. Onların kuvveti silah, 

 

32 / 249

Türk bayrağıyla çektirdiği fotoğraflarını sosyal medyadan yayınladı, sokağa çıktı. 37 yaşındaki Barış Efe, modelistlik yapıyordu. 15 Temmuz gecesi darbe girişimi sonrası darbecilere karşı direnişe geçti. Boğaz Köprüsü'ndeki darbecileri engellemeye çalışırken, açılan ateş sonucu şehadet şerbetini içti. Annesi, kız kardeşleri cenazesinde güçlükle sakinleştirildi. 37 yaşındaki Barış Efe'nin cenazesi, Karabük'ün Eflani ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

33 / 249

Bir ay sonra nişanlanacaktı, nişan yüzükleri bile hazırdı. 23 yaşındaki Cennet Yiğit,  Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliğinden mezun oldu. Atanamayınca polis olmaya karar verdi. Komiser yardımcısı olarak Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görev yapıyordu.Hain darbecilerin özel harekat tesislerini bombalaması sonrası şehit düştü.  Şehidin kardeşi, "Yarım kaldım kuzum, içimden bir parçayı söktün de gittin, kavurdun gittin" diyerek feryat etti. Şehit komiser yardımcısı Cennet Yiğit'in cenazesi memleketi Kayseri’nin Bünyan ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

34 / 249

1964’te Siirt’te doğan Erkan Pala, Fatih Haydar Vakfı üyesiydi. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni işgal ettiğini duyunca bölgeye gitti. Pala, “Gerektiğinde direnişe geçeriz, korkumuz yok. Tankın önünde de mi duramayacaksınız, taş da mı atamayacaksınız?” mesajları atarak arkadaşlarını mücadeleye çağırdı. Saraçhane’de darbeciler tarafından göğsünden vurularak şehit edildi. Pala’nın cenazesine Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı. Pala, Fatih Camii’nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.  

 

35 / 249

En son görüntüleri mücadele ettiği tankın üstünde çekildi, şehit düştü. 65 yaşındaki Yusuf Çelik,
Almanya'dan emekli bir işçiydi. Tatilini Türkiye'de geçiriyordu. Halk direnişine katılırken hiç tereddüt
etmedi, telefonunu ve cüzdanını bile yanına almadı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın
çağrısıyla sokağa indi. Ankara sokaklarındaki darbeci hainlerle çatıştı. Şehidin oğlu, babasının
televizyonda yayınlanan 15 Temmuz klibinde görünce gözyaşlarını tutamamış, "Babam görüntüde,
tankın üstündeydi. Darbeci bir askeri tanktan çıkarmaya çalışıyordu." dedi. Genelkurmay Başkanlığı
önündeki kavşakta hainlerin saldırısı sonucu yaralandı, kaldırıldığı hastanede şehit düştü. Hastanedeki
görevlilere, ismini ve memleketini ancak söyleyebilmiş. Şehit eşi, "Eşimin cenazesini çok zor bulduk."
açıklamasını yaptı. Şehit Yusuf Çelik, Aksaray'da son yolculuğuna uğurlandı.

36 / 249

44 yaşındaki Metin Arslan, ekmek parasını kazanmak için ıstanbul’a gelmişti. inşaat işçisiydi. Önce Boğaziçi Köprüsü’ne gitti, ardından İBB binasına... 15 Temmuz gecesi, hain darbecilerin hedef aldığı yerlerden biri de istanbul Büyükşehir Belediyesi’ydi. Onlarca darbeci, belediyeyi işgal edince Metin Arslan, engel olmak istedi. Saraçhane’deki İBB binaının önüne geldiğinde işgalci darbeciler, ateş açtı. 44 yaşındaki inşaat işçisi Metin Arslan, Karabük'te toprağa verildi. Baba Zeki Arslan, Türk bayrağına sarılı oğlunun tabutu başında taziyeleri kabul etti. Kılınan cenaze namazının ardından Arslan'ın cenazesi Özlebeli Mezarlığı'nda defnedildi. 

 

37 / 249

45 yaşındaki Mehmet Yılmaz, Yedi Hilal Derneği Üsküdar Başkanıydı. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası  eşine ‘Allah’a emanet ol’ diyerek evinden çıktı. O saatlerde darbecilerin ele geçirdiği Boğaziçi Köprüsü'ndeki direnişe katıldı. Köprüye ilk gidenler arasındaydı. Son görüntülerinde köprüdeki gençlere, "Polis müdahale edecek, biraz geri çekilin" diye uyarıyordu. Ancak o anda hain darbecilerin silahından çıkan kurşunlar onu buldu, kelime-i şehadet getirerek şehit oldu.  Şehidin eşi, "Rabbim bizi de onurlandırdı, vatanımız, devletimiz sağ olsun. Rabbim vatanımıza, devletimize zeval vermesin." dedi.  Şehit Yılmaz’ın cenazesi Üsküdar Kirazlıtepe Camii’nden son yolculuğuna uğurlandı. 

 

38 / 249

39 yaşındaki Birol Yavuz, özel harekat polisiydi. Evli ve üç kız çocuğu babasıydı. O gece kız kardeşine, “Şehit düşersem ağlamayın” diye vasiyet etmişti. 15 Temmuz gecesi darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı'na düzenlediği hain saldırıda şehit düştü. Şehidin eşi, "Bugün benim en mutlu günüm, sana canım feda. Ben şehit eşiyim, aslan gibi yavrularım var" dedi. Şehit Özel Harekat Polisi Birol Yavuz'un cenazesi, memleketi Tokat'ta düzenlenen cenaze töreni sonrası Erbaa ilçesinde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

39 / 249

Tanklarının önüne yatarak darbeci hainleri durdurmaya çalıştı, şehit oldu. 46 yaşındaki Yusuf Çelik,
Ankara'da esnaflık yapıyordu. Hain darbe girişimi sonrası darbeci hainlerin işgal ettiği Genelkurmay
Başkanlığı önüne ilk gelenler arasındaydı, en önde giderek tankların yakınlarına ulaştı, canı pahasına
tankların önüne yattı. Darbeci hainlerin ateşi sonucu şehit düştü. Eşi o gece haber alamadı, Şehit
Yusuf Çelik'in aracı bir gün sonra bulundu. Ardından şehit olduğu haberi geldi. Şehidin babası, 'Mesele
vatansa gerisi teferruattır, oğlum gül bahçesine girer gibi Hakk'a yürüdü' dedi. Şehit Yusuf Çelik,
memleketi Çankırı merkez Tüney köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

40 / 249

42 yaşındaki Şuayip Seferoglu, İstanbul’da esnaflık yapıyordu. Evli ve üç çocuk babasıydı. “Ben savaş gidiyorum, memleket elden gidiyor” diyerek evinden çıktı, 15 Temmuz gecesi direnişe katıldı. DARBE girişimi sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası önünde hainlerin silahından çıkan kurşunla şehit düştü. Şehidin annesi, “Benim oğlum, silahsız savaşa girip şehit düştü, onur duyuyorum” dedi. Şehit Şuayip Seferoğlu, memleketi Rize Merkeze bağlı Küçükköy köyünde son yolculuğuna uğurlandı.  

 

41 / 249

46 yaşındaki Önder Güzel,  Özel Harekat Polisi ve 2’nci sınıf Emniyet Müdürüydü. Evli ve 3 çocuk babasıydı. 17 Nisan’da terör örgütü PKK’yla çıkan çatışmada şehit düşen Sinan Kunduracı’nın memleketi Aksaray’daki cenaze törenine katılmış, ailesiyle yakından ilgilenmişti. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin savaş uçaklarıyla hedef aldığı Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit düştü. Memleketi Aksaray’daki babaevine Türk bayrağı asıldı. Güzel’in cenazesi Aksaray Ulu Camii deki törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 

42 / 249

52 yaşındaki Ramazan Sarıkaya, Malatyalıydı. Evli ve dört çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Alanlara inin, darbecilere karşı direnin" çağrısı sonrası sokağa çıktı. O saatlerde darbeci işgali altında olan Saraçhane'deki İstanbul Büyükşehir Belediye binası önüne gitti. Hain darbecilerin açtığı ateş sonrası iki kurşunla yaralandı. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Ramazan Sarıkaya, 23 Ağustos günü şehit düştü. Şehidin oğlu, "İnşallah biz de o mertebeye ulaşırız. İnşallah ölümümüz o şekilde olur. Ben hiç üzülmüyorum, mutluyum. Vefat etmek için en güzel yolu buldu." dedi. Şehit Ramazan Sarıkaya, Fatih Camii'ndeki cenaze töreni sonrası Edirnekapı Şehitiği'nde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

43 / 249

15 Temmuz gecesi FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminden haberdar olan İsmail Kayık evden çıkarak darbecilere karşı koymak üzere Kağıthane Köprüsüne gitti. 55 yaşındaki Kayık, darbeci hainlerin halka müdahalesi sırasında yaşadığı heyecan ve panik sebebiyle kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan 2 çocuk babası Kayık, 18 gün süren yaşam mücadelesinin ardından hastanede şehit oldu. 

 

44 / 249

Sosyal medyada yayınladığı son videosunda "İstanbul uyuma, memleketi sahip çık" sloganlarıyla halkı sokağa çağırdı. İstanbul'da hain darbecilerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. 36 yaşındaki Fahrettin Yavuz, İstanbul'da camcılık yapıyordu. 6 yıl önce gittiği Afrika'ya gitmiş, Moritanyalı eşiyle evlenmişti. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin işgal ettiği TRT Harbiye stüdyolarının önüne gitti. Tam o sırada darbecilerin silahından çıkan kurşunun başına isabet etmesi sonucu şehit düştü. Trabzonlu Fahrettin Yavuz arkasında Moritanyalı bir eş ve 2 çocuk bıraktı. Şehit Fahrettin Yavuz, Eyüp'teki aile mezarlığında ebediyete uğurlandı. 

 

45 / 249

47 yaşındaki Hasan Kaya işçiydi. Sivas doğumlu Hasan Kaya, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine kayıtsız kalmadı, direnişe katıldı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çevresindeki çatışmalarda şehit düştü.  Demokrasi şehidi Hasan Kaya Beykoz ta Kavacık Hasan Yavuz Cami'nde kılınan cenaze namazı sonrası son yolculuğuna tekbirlerle uğurlandı.

 

46 / 249

Darbecilerin kardeşlerden birini şehit etti, diğerini sakat bıraktı. 36 yaşındaki Orhun Göytan, Malta Üniversitesi'nde ekonomi bitirmiş, İstanbul'da turizmcilik yapıyordu. 15 Temmuz gecesi ağabeyi ile birlikte İstanbul Bağlarbaşı’ndaki işyerindeydi. Babaları oğullarını arayıp “Sakın dışarı çıkmayın” dedi. Ancak Kenan ve Orhun annelerini yalnız bırakmamak için gece 03.00'da yola çıktı. İstanbul Acıbadem civarında yolları hain darbeciler tarafından kesildi,  araçlarına ateş açıldı. Ağabeyinin yaralanması sonrası Orhun Göytan, gaza eliyle basmak için eğildiği sırada darbecilerin kurşunlarına hedef oldu. Orhun, vücuduna isabet eden 7 kurşunla şehit oldu. Ağabeyi ise, bacağından sakat kaldı. Şehidin babası, "FETÖ, Cumhuriyet'e sahip çıkan, Atatürkçü, milliyetçilere en büyük zararı verdi” dedi.  

 

47 / 249

40 yaşındaki Murat Mertel, Makedonya'nın Gostivar bölgesinden gelen göçmen bir ailenin çocuğuydu. Kısa süre önce büyük bir hevesle Kapalıçarşı'da işyeri açmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Sokağa çıkın" çağrısı sonrası abdest alıp evden çıktı, darbecilerin ele geçirmeye çalıştığı evine yakın olan İstanbul Acıbadem'deki Türk Telekom binasına doğru yöneldi. Sabaha doğru bir arkadaşının vurulduğunu görünce tişörtü ile yarasını bağlamış, hastaneye götürmek isterken sırtından vuruldu. Ümraniye Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı,  sürekli tekbirler getiriyordu, en son eşi ve çocuklarını görmek nasip oldu. Şehit Murat Mertel, Karacaahmet Şakirin Camiindeki cenaze namazı ile defnedildi. 

 

48 / 249

26 yaşındaki Fatih Dalgıç, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevliydi. İstanbul'a izin için gelmişti. 15
Temmuz darbe girişimi gecesi Çengelköy Sabancı Polis Merkezi Amirliği'nin bir grup darbeci
tarafından ablukaya alındığını öğrenen polis memuru Fatih Dalgıç, acil yardıma ihtiyaç olduğunu
öğrenerek hemen polis merkezine gitti. Darbeci hainler sonuna kadar çarpıştı, hainlerin açtıkları
ateşte yaralanarak hastaneye kaldırılan kahraman polis şehit oldu. Şehit Polis Memuru Fatih Dalgıç,
memleketi Eskişehir'de, Çifteler Aliken Mahallesi'nde ebediyete uğurlandı.

49 / 249

Cengiz Hasbal Garson 35 yaşındaki işçi Cengiz Hasbal, 15 Temmuz akşamı Fetullahçı Terör Örgütü üyeleri tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine tepki göstermek için Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. Buradaki direnişte cuntacıların açtığı ateş sonucu göğsünden ve kolundan vurularak ağır yaralanan Cengiz Hasbal, 19 gün süren yaşam mücadelesini kaybederek şehit oldu. Geçimini bir lokantada garsonluk yaparak sağlayan evli ve 2 çocuk babası Hasbal’ın acılı babası Ahmet Hasbal, "Yapacak bir şey yok. Ne mutlu bizlere. Tüm şehitlerimize Allah rahmet eylesin. O gece komşularımızla beraber gittiler. Köprüde ağır yaralandı. 20 gündür yoğun bakımdaydı, dün de Allah'ın rahmetine kavuştu. Allah hepsinden razı olsun, bu vatan için şehit oldular" dedi. Şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, yakınları tarafından hastaneden alınarak Üsküdar Küplüce’deki Saray Camii’ne getirildi. Şehidin cenazesine 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Şehit Cengiz Hasbal, kılınan namazın ardından Küplüce Mezarlığı’nda toprağa verildi. Şehidin ismi, İstanbul Ataşehir’de bir ortaokula verildi.

 

50 / 249

43 yaşındaki Şenol Sağman, İstanbul'da çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Ben millet iradesinden başka bir güç tanımadım" diyerek halkı alanlara çağırmasıyla birlikte harekete geçti. O saatlerde hain darbecilerin işgali altındaki Boğaziçi Köprüsü'ne gidiyordu. Beşiktaş'ta darbeci hainlerin açtığı ateş sonucu şehit düştü. Şehit Şenol Sağman, İstanbul'da düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.  

 

51 / 249

47 yaşındaki Haki Aras Ardahan Göle ilçesinde doğdu. Elektrik teknisyeniydi ancak akciğer rahatsızlığı dolayısıyla bir süredir çalışamıyordu.  Eşi ve 8 yaşındaki kızından uzakta yakalandı 15 Temmuz darbe girişimine… Sokağa çıktı, istanbul Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu Vatan caddesindeki direnişe katılfı.. Çektiği son videoda “Bunlar üzerimize ateş ediyorlar, bizim askerimiz olamazlar" dedi. Yanından 4 kurşun geçti. Sonuncusu ona isabet etti ve o an telefonu elinden düştü, şehitlik şerbetini içti. Adı Şehit Hakkı Aras Anadolu imam Hatip Lisesi’nde hatırlanacak.

 

52 / 249

Mahmut Eşit Esnaf 15 Temmuz 2016 tarihinde demokrasi düşmanı cuntacıların girişmiş olduğu darbe girişimine karşı mücadele verenlerden biri olan Mardinli 44 yaşındaki Mahmut Eşit’in 6 çocuğu babasız kaldı. Darbe girişimi sırasında yapılan protesto gösterilerinde motosikletteyken vücuduna taş isabet etmesi sonucu yaralanan lokantacı Mahmut Eşit, kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Mahmut Eşit’in 16 yaşındaki oğlu İbrahim Halil Eşit, maddi durumlarının iyi olmadığını ifade ederek, "Devletten tek isteğimiz babamı şehitlik statüsüne koymalarıdır. İstanbul’da kirada oturuyoruz, geçim kaynağımız hiç y ok. Bir tek o çalışıyordu" dedi. Eşit’in otopsisi İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan yapıldıktan sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tahsis ettiği cenaze aracıyla cenazesi memleketi Mardin’in Derik İlçesi’ne getirildi. Burada düzenlenen cenaze töreninin ardından şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, Cevizpınar Mahallesi’ndeki Hıdran Mezarlığı’nda toprağa verildi. Şehidin ismi, Mardin Derik’te bir imam hatip lisesine verildi. 

 

53 / 249

Faslı Jouad Merroune, 5 yıl önce Türkiye'ye geldi. Türkiye’de seyyar satıcılık yapıyordu. 32 yaşındaydı, eşi 5 aylık hamileydi. Yaşasaydı bu yaz eşiyle birlikte memleketi Fas’ın Tanca şehrine gidecek, 5 yıl aradan sonra ailesiyle hasret giderecekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısını dinledikten sonra Türkiye'ye destek için sokağa çıktı. Taksim Harbiye’de darbecilerle çıkan çatışmada şehit oldu. 

 

54 / 249

30 yaşındaki Velit Bektaş, Özel Harekat Polisiydi. 15 Temmuz gecesi darbecilerin ele geçirdiği savaş
uçaklarğyla Gölbaşı'ndaki Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı bombalaması sonrası şehit düştü. Özel
Harekat Polisi Velit Bektaş, memleketi Mardin Midyat'ta son yolculuğuna uğurlandı, baba
ocağında taziye çadırları kuruldu. Damat olduğu Bolu'da da halk, onun için yürüdü. Şehit polis
memurunun Bolulu eşi Meryem Bekdaş, ‘’ Eşim şehit olmayı çok isterdi. '’ Şehitlik mertebesi
en yüksek mertebe. Keşke bana da nasip olsa.' derdi. Öyle de oldu. Allah inşallah şehadetini
kabul eder. Bu vatan için gönlünü verenlere hakkımız helaldir." dedi.

55 / 249

Şener Dursun Memur 15 Temmuz gecesi FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında, amcası Mikail Dursun ile beraber Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne doğru yola çıkan Şener Dursun, Dikimevi’nden Kızılay’a gidişi kapatan tanklar nedeniyle Külliyeye ulaşamadı. Binlerce insanın toplandığı bölgede tanklara karşı direnen 48 yaşındaki Şener Dursun’un kalbi bu yaşananlara dayanamadı ve hastaneye kaldırıldı. Kalp krizi geçiren Dursun’un ailesine gece 01.30 sıralarında haber verildi. Dursun, hastanede şehit oldu. 

 

56 / 249

FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında hainlere karşı durmak için arkadaşı Ferdi Yurduseven ile birlikte Atatürk Havalimanı’na giden 23 yaşındaki Kastamonulu Hikmet Baysal, arkadaşı ile olaylar yatışıp darbeciler püskürtüldükten sonra Sultangazi’de bulunan evlerine dönmek üzere motosikletle yola çıktı. Ancak iki arkadaş geçirdikleri elim trafik kazası sonucu şehit oldu. “Vatan ve bayrak sevgisi taşıyan bir çocuktu” Şehit Hikmet Baysal’ın annesi, ‘’Oğlum maneviyatı yüksek, vatan ve bayrak sevgisi taşıyan bir çocuktu. Acı ve gururu birlikte yaşıyoruz’’ şeklinde açıklama yaptı. Kastamonu nüfusuna kayıtlı Hikmet Baysal’ın cenazesi, yakınlarının gözyaşları arasında ebedi ikametgahına uğurlandı. 

 

57 / 249

1972 doğumlu Meriç Alemdar 2. sınıf emniyet müdürüydü. 2014 yılında Gaziantep Mürşitpınar Sınır Kapısı’nda görevliyken Kobani’den atılan hava mermisiyle başından yaralanan Alemdar, tedavisinin ardından görevine döndü. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu. Darbeci hainlerin ele geçirdiği savaş uçaklarından atılan bombalar neticesinde 52 meslektaşıyla birlikte Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nda şehit oldu. Cenazesinde oğlu Yusuf Tuna ve kızı Pelin asker selamı durdu. Şehidin babası emekli öğretmen Ali Alemdar ise, oğlunun acısına dayanamadı. Birkaç gün sonra kalp krizi geçiren baba Ali Alemdar kurtarılamadı.

 

58 / 249

1993 doğumlu Oğuzhan Yaşar, 15 Temmuz gecesinin en genç şehitlerinden oldu. Ankara’da tezgahtarlık yapan Oğuzhan Yaşar, hain girişimin yaşandığı gece arkadaşlarıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni korumaya gitti. Bölgedeki darbecilerin Külliye’ye girişine engelleyen hainlerin saldırısında şarapnel parçasıyla başından yaralandı. Hastaneye kaldırılan Oğuzhan Yaşar, 19 gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti, şehit oldu. Şehidin babası, “Allah yazmışsa, arkasından ben de giderim” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ailesine başsağlığı ziyaretinde bulundu, Oğuzhan için, “Dünya güzeli, 23 yaşında bir fidandı” dedi. Şehit Oğuzhan Yaşar’ın naaşı Erzurum Şenkaya’da son yolculuğuna uğurlandı. 

 

59 / 249

24 yaşındaki Ahmet Kara, fabrika işçisiydi. İskenderunlu Kara, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbe girişimini protesto ederken, darbeciler tarafından açılan ateşte şehit oldu. Ahmet Kara, 4 çocuklu ailenin tek oğluydu. Babası, cenaze namazı kılınmadan önce, "Oğlumun mahallede kime borcu varsa gelip benden alsın" dedi. Ahmet Kara, götürüldüğü Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ndeki Yoncakaya Mezarlığı'nda 10 ay önce trafik kazasında ölen annesi Emine Kara'nın yanına defnedildi.

60 / 249

Malatya Pötürgeli Ahmet Kocabay 29 yaşındaydı. İstanbul Sultangazi’de işçi olarak çalışan Ahmet Kocabay’ın 3 yaşında bir kızı vardı. Yakınları ona bir lakap takmıştı: Koca Reis.  Sosyal medyada son paylaşımı, "Her insan bir gün ölümle yüzleşecek!!!  Ölümden değildir korkular ALLAH`tan" oldu. Darbe girişimi gecesi hain darbecilere, "dur" demek için Boğaziçi Köprüsü'ne gitti. Köprüden darbeci askerler tarafından açılan ateş sonucu şehit oldu. Sultançiftliği Merkez Camii’inde kılınan cenaze namazının ardından Edirnekapı Şehitliği’ne defnedildi. 

 

61 / 249

49 yaşındaki Ahmet Özsoy, TÜRKSAT bina tesisleri yöneticisiydi. Evli ve iki çocuk babasıydı. 2012 yılında eşiyle birlikte Hac farizasını yerine getirmişti. Ahmet Özsoy ve ekip arkadaşları, 15 Temmuz gecesi adeta bir destan yazdı. Hain darbecilerin Türk televizyonlarını karanlığa gömme girişimini engelledi. Ahmet Özsoy ve ekip arkadaşları harekete geçti, 2 kepçe ve 1 itfaiye aracı ile TÜRKSAT'a giden yolu trafiğe kapattı.Ardından helikopterle TÜRKSAT'a ulaşan darbecileri, yaklaşık bir saat boyunca engelledi. Darbeciler, tesisi boşaltarak büyük çanak antene zarar verdi ancak yayınları kesmeyi yine de başaramadı. Hain darbeciler, TÜRKSAT ekibini yaylım ateşiyle taradı, Ahmet Özsoy yanındaki ekip arkadaşı Ali Karslı ile orada şehit düştü. Şehit Ahmet Özsoy  Ankara Gölbaşı'ndaki cenaze töreniyle son yolcuğuna uğurlandı. 

 

62 / 249

ndaki Özel Harekat Polisi Akif Altay, evli 3 çocuk babasIydI. Akif Altay, Isparta İl Emniyet Müdürlüğü kadrosunda Özel Harekat Şube Müdürlüğünde görev yapmakta iken geçici olarak Özel Harekat Daire Başkanlığı emrinde görevlendirildi. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin Özel Hareket Dairesi Başkanlığının bombalaması sonucu, ağır şekilde yaralandı. Hemen Gazi Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırılan yaralı polis Akif Altay, şehitlik makamına ulaştı. Şehit Akif Altay’ın cenazesi memleketi Burdur’daydı. Şehidin eşi Gülsüm Altay, "Vatan sağolsun. 25 senedir vatanımız için koştuk. Ateşten gömleği attık, cennetin gömleğini giydirdik." dedi. Şehit Akif Altay'ın cenazesi Burdur Ulu Cami'de kılınan namazın ardından Güvenli Köyü'nde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

63 / 249

62 yaşındaki Akif Kapaklı, müteahhitlik yapıyordu. 15 Temmuz gecesi direniş için oğluyla birlikte sokağa çıktı. Darbe girişimini protesto etmek için gittiği Ankara Kızılay Meydanı'nda darbeci hainler tarafından vuruldu. Yaralı olarak hasteneye kaldırılan Akif Kapaklı, kurtarılamadı ve şehit oldu. Akif Kapaklı'nın Türk bayrağına sarılı tabutunun yanında aynı saldırıda yaralanan oğlu da vardı. Akif Kapaklı, memleketi Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde son yolculuğuna uğurlandı.  

 

64 / 249

Türk bayrağını evinin balkonuna astı, üzerine kimliğini bile almadı, pijamalarıyla darbe karşıtı direnişe katılmak için sokağa çıktı. 41 yaşındaki Akın Sertçelik, evli ve iki çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi gelen bir telefonla uyandı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın direniş çağrısı sonrası hemen harekete geçti. 15 dakika  mesafedeki Fetih Mahallesi’nden Boğaziçi Köprüsü’ne gitti. Hainlere karşı direnirken açılan ateş sonrası şehadet şerbetini içti. Şehidin eşi, Akın Sertçelik’i “kimliksiz, pijamalı adam” tanımıyla morgta bulabilmiş. "Vefat ettiği zaman yüzü nur doluydu ve gülüyordu. Bu vatan sahipsiz değil. Bu vatan için üç can daha var verilecek seve seve." diyor. Şehit Akın Sertçelik, Esatpaşa Camii’nde düzenlenen törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 

65 / 249

32 yaşındaki İmam Ali Alıtkan, evli bir çocuk babasıydı. Taşrada uzun yıllar imam-hatiplik yapan Ali Alıtkan, Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi’nde görevini sürdürüyordu. 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanlığı önünde darbeciler tarafından vuruldu, gülümseyerek şehit oldu. Şehit Ali Alıtkan, 7 yaşındaki kızının gözyaşları arasında Ankara Mamak Ortaköy mezarlığına defnedildi. Şehidin adı memleketi Çorum Sungurlu’da Ali Alıtkan Ortaokulu adıyla yaşatılacak. 

 

66 / 249

35 yaşındaki Ali Anar, Ankara’nın Kazan ilçesine bağlı Ahi Köyü’nün muhtarıydı. 15 Temmuz gecesi, darbe girişiminin merkezi konumundaki Akıncı Üssü’ne doğru, vatan hainlerini engel olmak üzere yola çıktı. Kendi milletine ateş eden uçakların kalkışını engellemekti amacı. Askeri üs önünde darbecilerin açtığı ateş sonucu vuruldu, ağır yaralandı. Hastaneye kaldırıldı ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen şehadet şerbetini içti. 35 yaşındaki eşi Nuray Anar, şehit olmadan önce, "Eşim üzerine beyaz gömleğini giymişti. Gelip yanıma oturdu ve bana 'Vay hainler, ülke ne hale geldi' dedi. Aynada saçlarını taradı, yüzü çok güzeldi." dedi. Ali Anar ardında en küçüğü 4,5 en büyüğü 15'inde 6 çocuk ve bir eş bıraktı. 

 

67 / 249

Baba şehit düştü, oğlu ise yaralanarak gazi oldu 53 yaşındaki Ali İhsan Lezgi, Ankara'da Sosyal Güvenlik Kurumu personeliydi.  Kazan'ın Orhaniye Köyü'nden olan aynı hemşerileri gibi kahramanca mücadele etti.

Eşi Sevgi Lezgi, "Biz gidiyoruz, Allah'a emanet ol, dediler. Dışarıdan selalar geliyordu. 'Hakkını helal et' dedi eşim, su da istedi. Oğlum çok heyecanlıydı çıkarken. Balkona çıkıp arkalarından baktım" dedi. 53 yaşındaki Ali İhsan Lezgi ve oğlu 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Yasin, hain darbecilere karşı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önüne gitti, hainlerin gasp ettikleri savaş uçaklarıyla attıkları bombaların hedefi oldu. Ali İhsan Lezgi hastane yolunda şehadete erdi. Olay yerinde ve hastane yolunda 40 dakika boyunca elini tuttuğu oğlu Yasin ise yaralı ve hastanede yoğun bakımda. 

68 / 249

45 yaşındaki Ali Karslı, TÜRKSAT'ta hukuk müşavirliğinde çalışıyordu. 15 Temmuz gecesi en kritik bölgelerden biri olan TÜRKSAT'ta darbecilere karşı harekete geçti. Diğer personellerle beraber 2 kepçe ve 1 itfaiye aracı ile TÜRKSAT'a giden yolu kapattı.

Televizyon yayınlarını kesemeyen darbeciler, TÜRKSAT Tesisler Direktörü Ahmet Özsoy'la birlikte Ali Karslı'yı da şehit etti. Şehit Ali Karslı'nın annesi, "Türkiye'ye kem gözle bakanlar asla emellerine ulaşamayacak. Allah, hainlere fırsat vermesin inşallah." dedi. Karslı’nın cenazesi memleketi Çorum’da son yolculuğuna uğurlandı. 

69 / 249

'Reis, çağırıyor. Bu, millet ve vatan bizim' dedi, sokağa çıktı. Beraber gittiği arkadaşlarından üçü şehit, biri gazi oldu. 42 yaşındaki Ali Mehmet Vurel işçiydi. Evli ve üç çocuğu vardı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilere karşı başkent Ankara'da direndi. Telefonda oğluna, "Meclis'in oraya bomba düştü. Bombayı atlattık şimdi Genelkurmay'ın önündeyiz" dedi. Genelkurmay Başkanlığı önünde hainlerin helikopterli saldırısında şehit düştü. Uzman çavuşluk sınavı kazanan oğlu Deniz'in asker olacağı günün hayaliyle yaşayan Vurel, artık kiradan kurtulmak ev sahibi olmak istiyordu. Şehit Mehmet Ali Vurel, memleketi  Yozgat'ın Çayıralan ilçesi İnönü köyünde son yolculuğuna uğurlandı. 

 

70 / 249

45 yaşındaki Alpaslan Yazıcı, özel harekat polisiydi. Evli ve üç çocuk babasıydı. Güneydoğu'da birçok bölgede terörle mücadele operasyonlarında yer almıştı. Hatta, yaklaşık 4 ay önce terör örgütü PKK’ya yapılan operasyonlarda kullanılan roketatarların üstüne “ RTE Rize” ve “Kalkandere” yazılarını yazmıştı. 15 Temmuz gecesi hain darbecilerin ele geçirdiği savaş uçaklarıyla Gölbaşı Özel Harekat Dairesi'ne düzenlediği hava saldırısında şehit düştü. Şehidin babası, "3 evladım daha var. Vatana, millete feda olsun." dedi. Şehit Polis Alpaslan Yazıcı, memleketi Kırıkkale’de son yolculuğuna uğurlandı. 

 

71 / 249

30 yaşındaki Alper Kaymakçı ustabaşı olarak görev yapıyordu. Ankara’nın Haymana ilçesinde doğan Alper Kaymakçı, 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi sonrası Ankara Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresindeydi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ni darbecilerden korurken açılan havadan açılan ateş sonucu sonucu yaralandı, hastaneye kaldırıldı ama kurtarılamadı. Aynı gece ikiz yeğenlerinden Volkan Yiğit şehit olurken ve Erkan Yiğit ise gazilik makamına ulaştı. Şehit Kaymakçı, geride gözü yaşlı bir eş ile 8 yıldır hayalini kurduğu ve dünyaya geleceğinden habersiz olduğu bir evlat bıraktı. 

 

72 / 249

56 yaşındaki Askeri Çoban, İstanbul’da hazır giyim mağazası işletiyordu. Evli ve 7 çocuk babasıydı. 15 Temmuz gecesi çocuklarıyla beraber darbe girişimini protesto etti. Daha sonra çocuklarını eve göndererek Boğaziçi Köprüsü'ne giden Askeri Çoban, gece 04.00 sıralarında darbecilerin helikopterli saldırısında şehit düştü. Şehit Askeri Çoban, memleketi Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde defnedildi. Şehidin anısına Diyarbakır'ın Ergani İlçesi'nde bulunan ve 12 Eylül darbesinin baş mimarı olan Kenan Evren'in adını taşıyan ilk ve ortaokuluna, Diyarbakır Erganili Askeri Çoban'ın adı verildi.

 

73 / 249

FETÖ'cü hainler hem asker olma hayallerini engelledi, hem de şehit etti.27 yaşındaki Aydın Çopur, 2009 yılında FETÖ'cü örgüt üyelerinin baskıları sonrası Kara Harp Okulu’nu bırakmak zorunda kaldı. Daha sonra üniversiteyi kazanarak Kırıkka

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbul Başakşehir 13 9 3 1 14 30
2 Kasımpaşa 13 8 1 4 10 25
3 Galatasaray 13 7 3 3 8 24
4 Beşiktaş 13 6 3 4 7 21
5 Yeni Malatyaspor 13 6 3 4 6 21
6 Atiker Konyaspor 14 5 6 3 5 21
7 MKE Ankaragücü 14 6 2 6 -1 20
8 Antalyaspor 13 6 2 5 -3 20
9 Trabzonspor 13 5 4 4 2 19
10 Göztepe 13 6 0 7 -1 18
11 Bursaspor 13 3 7 3 1 16
12 Demir Grup Sivasspor 13 3 6 4 -4 15
13 Aytemiz Alanyaspor 14 5 0 9 -9 15
14 Erzurum BB 13 3 5 5 -3 14
15 Fenerbahçe 13 3 4 6 -5 13
16 Akhisarspor 13 3 3 7 -9 12
17 Kayserispor 13 3 3 7 -12 12
18 Çaykur Rizespor 14 1 7 6 -6 10
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 34 20 9 5 30 69
2 MKE Ankaragücü 34 18 9 7 21 63
3 Boluspor 34 18 6 10 23 60
4 Ümraniyespor 34 17 8 9 14 59
5 Erzurum BB 34 14 11 9 12 53
6 Gazisehir Gaziantep FK 34 15 8 11 19 53
7 Altınordu 34 15 8 11 10 53
8 Balıkesirspor 34 16 7 11 10 52
9 İstanbulspor 34 14 8 12 6 50
10 Vartaş Elazığspor 34 13 9 12 9 48
11 Giresunspor 34 13 8 13 6 47
12 Adanaspor 34 12 7 15 -15 43
13 Adana Demirspor 34 11 8 15 -3 41
14 Eskişehirspor 34 12 8 14 7 41
15 Denizlispor 34 10 8 16 -4 38
16 Samsunspor 34 7 15 12 -14 36
17 Manisaspor 34 7 3 24 -49 12
18 Gaziantepspor 34 2 4 28 -82 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 34 23 7 4 48 76
2 Menemen Belediyespor 34 22 8 4 42 74
3 Afjet Afyonspor 34 21 7 6 31 70
4 Sivas Belediyespor 34 19 10 5 28 67
5 Keçiörengücü 34 19 7 8 36 64
6 Sancaktepe Belediyespor 34 16 11 7 26 59
7 İnegölspor 34 17 8 9 12 59
8 Sarıyer 34 13 5 16 -1 44
9 Tokatspor 34 11 10 13 -8 43
10 Etimesgut Belediyespor 34 11 9 14 -3 42
11 Kastamonuspor 34 12 4 18 -3 40
12 Eyüpspor 34 11 6 17 -10 39
13 Tuzlaspor 34 10 8 16 -9 38
14 Bodrumspor 34 10 8 16 -14 38
15 Amed Sportif 34 10 10 14 -4 37
16 Bucaspor 34 10 9 15 -9 36
17 Korfez SK 34 4 4 26 -48 13
18 Mersin İdmanyurdu 34 1 1 32 -114 -17
    Takımlar O G B M Av P
1 Altay 34 19 9 6 30 66
2 Bandırmaspor 34 19 7 8 22 64
3 Gümüşhanespor 34 19 7 8 25 64
4 Sanliurfaspor 34 19 6 9 21 63
5 Sakaryaspor 34 17 10 7 15 61
6 Bugsaşspor 34 15 11 8 20 56
7 Hacettepe Spor 34 15 11 8 16 56
8 Konya Anadolu Selçukspor 34 15 10 9 7 55
9 Niğde Belediyespor 34 14 7 13 -1 49
10 Kırklarelispor 34 11 9 14 -9 42
11 Kahramanmaraşspor 34 9 12 13 -14 39
12 Zonguldak Kömürspor 34 9 11 14 -14 38
13 Pendikspor 34 9 10 15 -13 37
14 Fethiyespor 34 8 12 14 -9 36
15 Fatih Karagümrük 29 9 4 16 -13 31
16 Nazilli Belediyespor 34 7 8 19 -24 29
17 Karşıyaka 34 6 9 19 -22 21
18 Silivrispor 34 2 11 21 -34 17

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 21.08.2019 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık